En Sevilen Kitap Serileri

Kitaplar insan zihnine egzersiz yaptıran birer araçtır. Kitap okuyan zihin çalışır, üretir, daha akıcı ve yaratıcı düşünme yeteneği kazanır. Gelişen teknoloji ile birlikte kitaplara ulaşmak saniyeler almaktadır. Her alanda ve her konuda kitabı saniyeler içinde arama motoruna yazarak bulmak mümkündür. Binlerce insanı binlerce kitapla buluşturmayı gaye edinmiş oluşumlardan biri D&R’dır. İçinde her türden kitabın, aksesuarın, kırtasiyelik malzemenin bulunduğu sitede alışveriş yapmak oldukça kolay ve hızlıdır. Sitede yer alan ve en sevilen kitap serileri arasına girmiş bazı kitap serileri tanıtılmıştır.

İnce Memed 1-2-3-4

Yaşar Kemal’in 32 yılda yazdığı 4 kitaptan oluşan İnce Memed 1-2-3-4 serisi; Memed adlı bir adamın düzene boyun eğmeyişini aynı zamanda içten ve yalın bir dille Çukurova gerçeğini okuyucuya yansıtır.

Anadolu halkının sefaleti, zamana ayak uyduramayışı, köy ağalarının otoriter bir tutumla tüm köye, yöreye hâkim olmak isteyişini ve sefalet içinde yaşayan halkın bu düzene karşı duruşunu anlatır. Karşı duruşun öyküsüdür İnce Memed.

Serinin ilk olarak 1955 yılında yayımlanmıştır. Yaşar Kemal’in ilk kitabıdır. İnce Memed, Abdi Ağa, Döne, Hatçe, Cabbar, Topal Ali, Iraz ve birçok karaktere sahip olan bu serinin kahramanları incelendiğinde Anadolu halkının tüm çıplaklığı ile esere konu edildiği görülmektedir.

İnce Memed , yüz kişilik bir jürinin belirlediği Türk Edebiyatının Gelmiş Geçmiş En İyi 100 Romanı listesinde birinci sırada yer almıştır.

Harry Potter Serisi

İngiliz yazar J.K Rowling tarafından fantastik roman olarak kaleme alınan Harry Potter Serisi yedi kitaptan oluşmaktadır. On yıl boyunca hiç sevmediği akrabaları ile yaşamak zorunda kalan ve anne babasının öldüğünü sanan Harry Potter, aslında durumun öyle olmadığını anlayacak ve olaylar bu gerçeğin ortaya çıkmasıyla şekillenecektir.

Bir büyücü olduğunu fark eden Harry, Hogwarst Cadılık ve Büyücülük Okulu’na kabul mektubu alarak girecektir. Bu aşamadan sonra birbirinden tehlikeli ve heyecanlı maceralar yaşayacaktır. Serideki kitaplar şu şekildedir:

1- Harry Potter ve Felsefe Taşı (1997)

2- Harry Potter ve Sırlar Odası (1998)

3- Harry Potter ve Azbakan Tutsağı 1999)

4- Harry Potter ve Ateş Kitabı (2000)

5- Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı (2003)

6- Harry Potter ve Melez Prens (2005)

7- Harry Potter ve Ölüm Yadigarları (2007)

Serinin son kitabının piyasaya sürüldüğü ilk günü Amerika Birleşik Devletleri’nde 8.5 milyonun üzerinde satış yapması ile birlikte satış rekoru kıran bir kitap olmuştur. Her yaştan okura hitap eden serinin kitapları son zamanların en çok tercih edilenlerindendir.

 Robert Langdon Serisi

Amerikalı yazar Dan Brown tarafından polisiye-gerilim türünde kaleme alınan ve beş kitaptan oluşan Robert Langdon Serisi, adını kitap kahramanından almaktadır. Beş kitaplık seride; Harvard Üniversitesi Simge-bilim profesörü Robert Langdon’un başından geçen sıra dışı ilginç olaylar anlatılmaktadır.

Melekler ve Şeytanlar (2000), Da Vinci Şifresi (2003), Kayıp Sembol (2009), Cehennem (2013) ve Başlangıç (2017) kitaplarından oluşan serinin birinci, ikinci ve dördüncü kitabı filme uyarlanmıştır.  Bu serinin 2003 yılında yayımlanan Da Vinci Şifresi isimli kitap dünyada satış rekorları kırmıştır.

Fi- Çi- Pi Üçlemesi

Türk yazar tarafından psikolojik gerilim romanı olarak kaleme alınan Fi, Çi, Pi  Üçlemesi Türkiye’de uzun süre çok satan kitaplar arasında yer almıştır. Seriye; kitap kahramanı olan ünlü psikolog Can Manay ve Duru’nun aralarındaki sıra dışı bağ konu olmaktadır.

Yüzüklerin Efendisi

Yüzüklerin Efendisi, Oxford Üniversitesinde profesör olan İngiliz filolojist J.R.R. Tolkien tarafından kaleme alınan epik fantezi türündeki seridir. Seri; Yüzük Kardeşliği, İki Kule ve Kralın Dönüşü adında üç kitaptan oluşmaktadır. Son yılların en çok okunan kitapları arasında yer edinen bu seri Orta Dünya’yı kurtarmak adına kötülüklerin efendisine karşı verilen savaşı konu ediniyor. Orta Dünya denen kurgusal dünyada insanlar, elfler ve cüceler gibi ırklar bulunmaktadır. Hobbitler, orklar ve ebtler gibi ilgibç özellikleri olan ırklar da Orta Dünya’da yaşamaktadır.

En sevilen kitap serileri arasında kendine yer edinmiş; okuyucuyu farklı dünyalara taşıyacak, zamanı keyifli kılacak, yeni bakış açıları kazandıracak ve bir solukta okunabilecek bu kitaplara D&R’dan ulaşılabilirsiniz. www.dr.com.tr adresinden kolaylıkla alışveriş yapabilir, siz de bu uçsuz bucaksız dünyaya adım atabilirsiniz.

No comments.

Yorum Ekle