Okulda başarılı olmak için

Şimdi şu konuyu şöyle bir ele alalım. Başarı nedir? Ne yapınca bir şeyleri başarmış olursunuz? Tabi ki hedeflerinize ulaşırsanız başarıyı yakalarsınız. Ama şu anki gençler öyle yapmıyor. Çoğunun önünde bir hedefi yok ve başarılı olmaya çalışıyorlar. Bazıları var; daha kafasındaki mesleği belirlememiş ama harıl harıl üniversite sınavlarına çalışıyor. Böyle bir sistemle başarı zaten hiçbir halükarda elde edilemez.

Başarıya ulaşmak için öncelikle önünüzde bir hedef olması lazım. Bu hedefe göre sistematik bir çalışma yapılır ve bu sistem doğrultusunda -artık neye karar verdiyseniz- günlük ya da haftalık olarak çalışırsınız. Bazılarımız yurt dışını ister okumak için; aslında kim istemez ki. Peki yurt dışında nasıl okuyacaksınız? Yurt dışında okuyabilmek ilk önce en az orta seviyede dil bilmeniz gerekir. Diyelim İngiltere’de bir okul kazandınız; bunun için en az konuşulanları anlamak için intermediate seviyesinde İngilizce bilginiz olması gerekir. Zaten geri kalan bilgileri de orada sürekli bir yaşam içerisinde öğrenebilirsiniz.

Açıkçası olay şundan ibaret; eğer iyi bir kariyere ve düzenli bir hayata sahip olmak istiyorsak önümüzde gerekli 2 madde var sadece; hedef ve çalışmak. Gerisi kendiliğinden olup bitecektir…

Advertisement

No comments.

Yorum Ekle