20 Mayıs’ta okullar tatil mi

20_mayis

20 mayısta okullar tatil mi, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı’na sadece 3 günlük bir dilim kaldı. Böylesine önemli, milli bir bayramın öncesinde Manisa’nın Soma ilçesinde yaşanan maden kazası bizleri yasa boğarken devlet 3 günlük bir yas ilan etmiş ve 19 Mayıs gösterilerinin de iptalini kararlaştırmıştı. Artık neredeyse her milli bayramı iptal eden devletin böylelikle bir bahane kazandıklarını söylemekte de bir sorun olacağını zannetmiyoruz. Ancak yazımızın asıl konusuna gelelim. Öğrenciler 19 Mayıs’ın hem ilkokullar hem de liselerde tatil olduklarını biliyorlar. Peki 20 Mayıs’ta okullar tatil mi? Bu sorunun cevabı Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı tarafından açıklandı.

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı’yla ilgili illere yazı gönderdi.Yazıda, Ulusal ve Resmi Bayramlar ile Mahalli Kurtuluş Günleri, Atatürk Günleri ve Tarihi Günlerde Yapılacak Tören ve Kutlamalar Yönetmeliğinde, Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı törenlerinin 19 Mayıs günü saat 07.00’de başlayacağı ve saat 00.00’da sona ereceği hükmünün yer aldığı ancak Okul Öncesi Eğitim Kurumları Yönetmeliği ile İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinde törenlerin 19 Mayıs günü törenden sonra başlayacağı ve 20 Mayıs akşamı sona ereceğinin belirtildiği anımsatıldı.

Yazıda, Okul Öncesi Eğitim Kurumları Yönetmeliği ve lköğretim Kurumları Yönetmeliklerinin birleştirilmesi çalışmalarının devam etmesi nedeniyle Ulusal ve Resmi Bayramlar ile Mahalli Kurtuluş Günleri, Atatürk Günleri ve Tarihi Günlerde Yapılacak Tören ve Kutlamalar Yönetmeliğinin dikkate alınması ve böylece okul öncesi, ilkokul ve ortaokulların 20 Mayıs’ta eğitim ve öğretim faaliyetlerinin devam etmesi gerektiği belirtildi.

Bu arada, Bakanlık daha önce de illere yazı göndererek, 20 Mayıs 2014’ün liseler için de tatil olmayacağını duyurmuştu.Bu kapsamda, Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı’nın ertesi günü 20 Mayıs’ta ilkokul, ortaokul ve liselerde eğitim öğretim faaliyetlerine devam edilecek.

Advertisement

No comments.

Yorum Ekle