Açıkta kalan öğretmen sayısı

ogretmen

Geride bıraktığımız sene eğitim sistemine dahil edilen 4+4+4 sistemi hatalarını ortaya çıkarmaya devam ediyor. Raylar taşlar üzerindeki yerini yavaş yavaş sağlamlaştırırken ortaya bazı hataların çıkması normal, ancak bu seferki hem büyük bir hata hem de sonuncu hata değil. Yeni sisteme geçiş yapıldıktan sonra 50 bin sınıf öğretmeni açıkta kalmıştı. Milli Eğitim Bakanlığı da ( MEB ) öğretmenlerin mağdur olmaması nedeniyle 17 Nisan 2012 tarihinde açıkta kalmış olan öğretmenlere alan değiştirme hakkı tanımıştı. Teknoloji ve tasarım öğretmenliği ile zihinsel engelliler öğretmenliği için seçim yapabilecek olan öğretmenler en az 90 en fazla da 96 saat ders görerek alanlarını değiştirebildi ve maaşlarını alabildi.

Taraf gazetesi tarafından yapılan habere göre bu 50 bin öğretmende 8 bini şu an halen açıkta beklemekte. Bu öğretmenler için eski sınıf öğretmenliği görevlerine geri dönecekleri ve boş kontenjan bulmaları hakkında ders başı yapabileceklerini haber yapan Taraf gazetesi kontenjan bulunamaması dahilinde ise öğretmenlerin halen açıkta bekleyeceğini de ifade etti. Atanamayan öğretmenler de internet üzerinden örgütlendiler ve bir açıklama yaptılar, işte o sözler:

“Yetersiz olduğumuz gerekçesiyle bizi eski görevimize gönderenler, bakanlık müfettişlerinin teftişinden aldığımız notlara baktılar mı? Kurum müdürlerimizin bizim için nasıl sicil doldurduğuyla ilgili bir fikirleri var mı? Bu işi yapamadın demek farklıdır yapmaya yetkin yok demek farklı. Madem yetkimiz yok neden bizi bu branşa atadılar? Bu işin bir an önce çözümünü bekliyoruz ve bu da çok basittir. Bizlere hizmet içi eğitim vererek bulunduğumuz branşta kalmamızı sağlayabilirler.”

Advertisement

No comments.

Yorum Ekle