Agos Gazetesine Erişim MEB’de Neden Engellendi

Milli Eğitim Bakanlığı bağlı bulunduğu kurumlarda Agos Gazetesi’nin sitesine olan erişimleri engelledi. Sakıncalı içerikler içerdiği sebebi ile bu siteye Türkiye’deki MEB’e bağlı okullardan kesinlikle erişim yapılamamaktadır. 

Milli Eğitim Bakanlığının bağlı bulunduğu okullarda zararlı içeriklerden korunabilmek için internet filtreleme programı kullanılmaktadır. Bu filtreleme programları sayesinde sakıncalı bir içerik kullanıldığı anlaşılan sitelere erişim yetkililer tarafından engellenebilmektedir. MEB’in bilgisi dahilinde zararlı içerik olduğu anda o siteye erişim anında engellenebilmektedir.

Bunların yanısıra videolu içeriği olan ve blogspot uzantılı olan sitelere de erişim yasaklanmıştır okullarda.

Agos Gazetesi Sitesine MEB'den Filtreleme Geldi

AGOS GAZETESİNİN SİTESİNE ERİŞİM YAPILAMIYOR

Son engellenen ve filtrelemeye giren site ise www.agos.com.tr olmuştur. Milli Eğitim Bakanlığına bağlı herhangi bi okulun bilgisayarlarından bu vermiş olduğumuz ermeni gazetesi sitesine giriş yapılamamaktadır. Giriş yapıldığı taktirde “Siteye Erişim Sakıncalı İçeriklerden Dolayı Milli Eğitim Bakanlığı Tarafından Engellenmiştir” yazısı çıkmaktadır.

MEB’DEN AÇIKLAMA GELDİ

Böyle bir yasaklamanın çok yanlış olduğu düşünceleri de basında yayılmaya başladığı anda MEB’den bir açıklama geldi. Sitenin yasaklamanın Türk Telekom tarafından yasaklanan başlıklar içerdiğinden dolayı olduğu belirtilmiştir. MEB’in yaptığı açıklamada Milli Eğitim Bakanlığı tarafından bir kasıt olmadığı bu siteye erişimin Türk Telekom tarafından yapıldığı bildirildi. Ayrıca kişisel yani şahsa ait olan sitelere de Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olan sitelerden kesinlikle giriş yapılamadığı belirtildi. Kişisel siteler tespit edildiğinde engellendikleri ve filtrelere yakalandığı söylenmektedir. Agos gazetesinin sitesinin de şahsa ait bir site olduğu bilinmektedir.

 

No comments.

Yorum Ekle