Akıllı Tahtalar 2012 Yılında 570 Bin Dersliğe Konulacak

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’in yaptığı basın toplantısında Türkiye’de bulunan toplam 570 bin dersliğe akıllı tahta konulacağı belirtildi.

LCD Ekran Akıllı Tahtalar

Öğrencilerin daha sağlıklı ve teknolojik bir şekilde eğitim alabilmeleri için alınan karar sonucu toplam 570 bin derslik yeni yılda derslerine akıllı tahta ile girecekler. İlk olarak şubat ayında belirlenen 17 ilde toplam 52 okula konulacak olan tahtaların ders anlatım ve anlama verimini oldukça arttıracağı bekleniyor. Akıllı tahtalar sayesinde öğretmenler teknolojik olan tahtalara kendilerine verilecek olan özel kalem ile yazabilecek konuları tahta üzerinde bir slayt gösterisi gibi gösterebilecekler. Öğrencilere ise tabletler verilecek. Çok titiz çalışmalarla hazırlanan tabletlerden öğrenciler dersi dikkatli bir şekilde takip edebilecekler.

Akıllı tahta projesinin adına gelince. Bu projenin adı FATİH olarak belirlendi. FATİH projesi sayesinde öğrenciler sosyoekonomik durumları ne olursa olsun son teknolojiden faydalanacak ve bu sayede eğitimlerini daha verimli ve çok öğrenerek geçirecekler.

Donanım ve Yazılımlar Tamamlandı

Donanım ve yazılımının uzun zaman aldığı projede toplam 570 bin derslik 2012 yılında teknolojik akıllı tahtalarına kavuşabilecekler. Bakan Dinçer’in yaptığı açıklama da okullardaki teknolojik donanımlarda da iyileştirmeye gidileceği belirtildi. FATİH projesi ile LCD ekranların gelmesinin ardından çok amaçlı fotokopi makinaları, okul güvenlikleri için yeni kamareların da yapılacağı belirtildi.

Proje hayata geçer geçmez derslerin içerikleri ve internet yolu ile anlatımları için hazırlanan kaynaklarda da geliştirilmelere gidilecek. 17 pilot ilde toplam 52 okulda başlanacak olan akıllı tahta FATİH projesine öğretmenler çok olumlu bakıyor. Öğrenciler ise merakla bekliyor. Şu an ülkemizde hala tebeşirli tahta kullanan okullar var. Öğretmenin tahtaya yazarken ki zaman kaybı, tebeşir tozunun öğretmen ve öğrencileri etkilemesi vb.. eğitimdeki kayıplar artık olmayacak.

Advertisement

No comments.

Yorum Ekle