ALES Nedir Ve Katılım Şartları Nelerdir?

Özellikle lisansüstü eğitim almak isteyen öğrencilerin merakla beklediği ALES, Akademik Bilim Sınavı olarak da karşımıza çıkar. Lisans mezunu olduktan sonra belirtilen sınava girerek Yüksek lisans ya da doktora yapma şansınız vardır. Ancak bu noktada belirli bir puanın üstünde almak ve tarihlerine özen göstermek gerekir.

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitim Giriş Sınavı olarak bilinen uygulama, yılda genellikle iki kez yapılır. İlkbahar ve Sonbahar olmak üzere belirlenen sınav sisteminin tam tarihleri ise her yıl değişiklik gösterir. Toplamda 100 sorudan oluşan sınavda 50 tanesi sözel 50 tanesi ise sayısal olarak belirlenmiştir. Başarılı olabilmek adına ise en az 50 almış olmak temel kurallar arasındadır.

Lisansüstü eğitime başlayabilmek adına yalnızca ALES sınavından alınan puan yeterli değildir. Aynı zamanda üniversitelerin belirlediği kurallara da dikkat etmek faydalıdır. Yaklaşık olarak 180 dakika süren sınavın geçerlilik süresi ise son yapılan düzenlemeler ile birlikte 5 yıla çıkarılmıştır. Yüksek puan almak başarı sağlayabilmek adına en temel unsurlar arasındadır.

Advertisement

No comments.

Yorum Ekle