Araştırma Projeniz Hakkında Etkili Seminer Vermenin Yolları

Mezun olduğum ilk yılımda sunum yapmaktan korkardım. Slaytlarım hakkında çok fazla bilgi ekler, çok hızlı konuşur ve belirli sözcükleri sürekli unuturdum.

Bu yolda ilerlerken, danışmanım ve komite üyelerim seminerlerimin hangi alanlarına en çok ihtiyaç duyulduğunu gösterecek kadar naziktiler. Ayrıca sevdiğim ve taklit etmek istediğim yönleri belirlemek için diğer insanların seminerlerine daha fazla dikkat ettim. Şimdi sunumlarım coşkuyla ve övgüyle karşılanıyor.

Geliştirmeye odaklanmak için iki önemli husus vardır: siz ve slaytlarınız. Slaytlarınız yol haritası işlevi görmeli ve ana fikirleri izlemeniz için size ve izleyicilerinize yardımcı olmalıdır. İşte harika bir yol haritasının nasıl oluşturulacağının şekli.

Her seferinde bir fikre odaklanın. Çoğu konuşmacının yaptığı en büyük hata bir slayta çok fazla veri koymaktır. Kimse duymak istemiyor. Fikirler oluşturmak için animasyonları kullanın: Bir slayta tek bir nokta ekleyin, sonra yavaş yavaş veya ayrı slaytlar üzerine kalan elementleri getirin.

Paragraf yazmayın. Bir sunum, yazılı kelime için doğru forum değildir. Bir slayta paragraf eklemeyiniz ve yüksek sesle okuyunuz: İnsanlar kafalarında sahnede olduğundan daha hızlı okuyabilirler. Ayrıca, bir paragraf hazırlarsanız, ancak tamamen başka bir şey hakkında konuşursanız, herkes söylediklerinize dikkat etmek yerine okumakla meşgul olacaktır. En az miktarda metinle madde işareti kullanın.

Dinleyicileri içeri alın. Seminerler genellikle yarım saatten tam saate kadar sürer. Seyircinin dikkatini bu kadar uzun süre tutmak için, ‘Neden bunu önemsemeliyiz?’ Sorusuna cevap verdiğinizden emin olun. Bu hakkı başlangıçta ele almak, konuşmanızın geri kalanında izleyicinizin dikkatini çekmenize yardımcı olacaktır.

Advertisement

No comments.

Yorum Ekle