Araştırma Ve Gözleme Dayalı Eğitimin Önemi!

Gençlerin ya da çocukların iyi bir eğitim alabilmeleri açısından kullanılan sistem son derece önemlidir. Ülkemizde genellikle ilköğretimden üniversiteye kadar ezbere dayalı bir eğitim sistemi alıştırılmıştır. Bu nedenle öğrenilen bilgiler hızlı bir şekilde unutulduğu gibi aynı zamanda akılda kalıcılığı da olmaz.

Uzun vadede daha eğitimli ve donanımlı bireyler yetiştirebilmek adına her zaman araştırmaya ve gözleme dayalı bir eğitim müfredatı düzenlenmelidir. Özellikle küçük yaşlardan itibaren çocuklar her şeyi araştırmalı ve deneme yanılma yöntemiyle öğrenmelidir. Bu sayede akılda kalıcılığı da daha fazla olur. Ezbere dayalı eğitim sistemi yerine eğlenceli oyun aktiviteleri geliştirilmiştir.

Yapılan araştırmalar sonucunda uzmanlarda araştırma ve gözleme dayalı eğitimin daha sağlıklı nesiller yetiştirdiği konusunda hem fikirdir. Özellikle Anaokulundan başlayarak her zaman çocukları sıkmadan, farklı, dikkat çekici ve özel bir müfredat hazırlanmalıdır. Böyle bir sistem geliştirildiğinde başarı sağlayan ve en iyi okullarda eğitim alan öğrencilerin sayısı her geçen gün biraz daha artacaktır. Gelecek nesillerin bilgi birikimlerinin artması açısından son derece önemlidir.

Advertisement

No comments.

Yorum Ekle