Balıkesirli öğrencilere müdür mağduriyeti

ogrenci_balikesir

balıkesirli öğrencilere müdür mağduriyeti, Balıkesir’de eğitim vermekte olan Savaştepe Anadolu Sağlık Meslek Lisesi’nde okuyan 22 son sınıf öğrencisi, okul müdürünün sorumsuzluğu ve dikkatsizliğiyle birlikte gelen bir hata sonucu bir sene açıkta kaldı. Öğrencilerin başvuru formundaki kodları yanlış giren, sonrasında yapılan uyarılara rağmen hiçbir değişiklik yapmayan okul yöneticisi öğrencilerin kodlarını ‘Anadolu Sağlık Meslek Lisesi’ yazması gerekirken ‘Sağlık Meslek Lisesi’ olarak yazdı; bu da öğrencilerin bir sene açıkta kalmasına neden oldu. İşte o açıkta kalan öğrencilerden birinin anlatımıyla gelişen olaylar:

“Mağduriyetimizin nedeni, okul müdürümüzün ÖSYM sitesine okul kodunu yanlış girmesi. Anadolu Sağlık Meslek Lisesi yerine düz Sağlık Meslek Lisesi kodu girilince biz hiçbir üniversiteye yerleştirilemedik. 22 arkadaşımızdan sadece okul birincisi, hakkı olduğu için istediği okula tercihini yaptı. Devlet üniversitesine giren bir tek o. Diğer iki arkadaşımız da özel üniversitelere kaydoldu. Bizden çok düşük puan alan diğer Anadolu Sağlık Meslek Lisesi mezunu arkadaşlarımız istedikleri bölüme yerleşti, bizim puanımız yüksek olduğu halde, biz hiçbir üniversiteye yerleşemedik. Konuyla ilgili önce Milli Eğitim’e, daha sonra Başbakanlığa ve ÖSYM’ye dilekçe yazdık. 10 gün geçmesine rağmen hiçbir yanıt alamadık. Biz hakkımızın verilmesini, mağduriyetimizin giderilmesini istiyoruz. Yaptığımız araştırmada, 12 ilde 52 okulda 1200 civarında bizimle aynı kaderi paylaşan öğrenci olduğu bilgisine ulaştık. Biz 4 yıl boyunca, üniversite hayali kurarak, her yıl 10 kilometre yol kat ederek okula gidip geldik, emek harcadık. Emeklerimizin boşa gitmesini istemiyoruz. Eğer okul kodu doğru girilseydi, mezun arkadaşlarımızın yüzde 95’i istedikleri yere girebilecekti. Ben Paramedik bölümünü istedim, puanım tuttuğu halde giremedim. Hemşire, fizyoterapist olmak isteyen pek çok arkadaşımızın, okul yönetiminin yaptığı bir hata nedeniyle hevesleri kursağında kaldı. Biz okul müdürünü uyardık. Bize Anadolu sağlık meslek liseleri ile sağlık meslek liselerinin aynı okul olduğunu, canımızı sıkmamamız gerektiğini söyledi. Hatasını baştan söyledik. Yapması gerekeni yapmadı.”

Burak Yalçıntaş gibi mağdur olduğunu belirten Meltem Karaca, okul kodunun yanlış olduğunu gördüklerini, durumu okul müdürüne bildirdiklerini iddia etti. Karaca, “Okul müdürümüze durumu söyledik. Bize, ‘Bu yıl olan oldu. Hata yaptık, bunun geri dönüşü yok, atı alan Üsküdar’ı geçti’ diye cevap verdi” dedi.

Müdür: Sorumlu öğrencidir

Savaştepe Anadolu Sağlık Meslek Lisesi Müdürü Mesut Avcı, yapılan hatada sorumluluğun kendisine ait olmadığını savundu. ÖSYM’nin verdiği kitapçıkta, ‘Hatalardan birinci derece sorumlu öğrencidir’ dendiğini hatırlatan Avcı şöyle konuştu:

“Vicdanen rahatsız olduğum için istifa dilekçesi hazırladım. Ancak öğrenciler, kapı kapı dolaşıp beni suçladılar. Bu hata 6 Haziran’a kadar düzeltilebilirdi. Öğrencilere ‘dilekçe yazın’ dedim. Beni dinlemediler. Şimdi, ‘mağduruz’ diyorlar. Türkiye’de bu durum başka okullarda da yaşandı. Eğer derslerine iyi çalışsalardı, yatay geçiş yapmak için uğraşmazlardı. Öğrencilerin bu davranış ve tutumundan dolayı dilekçemi vermekten vazgeçtim. Ben suçlu olduğum için değil, vicdanen rahatsız olduğum için dilekçe hazırladım, öğrenciler böyle yaptığı için de geri aldım. Diğer okul müdürleri istifa etti mi? Ben yıllardır öğrencilerim için uğraşıyorum. ‘Bizi mağdur ettiler’ söylemlerini bir kenara bıraksınlar, şapkalarını önüne koyup neden kazanamadıklarını düşünsünler. Neye imza attıklarının farkında olsunlar. Çünkü onlara bir doğrulama kodu veriliyor. Hata yoksa, doğrulama kodu yazılıp onaylanıyor. YÖK İle Milli Eğitim Bakanlığı da bu sorunu aşmak için görüşmelerde bulunuyor.”

Advertisement

No comments.

Yorum Ekle