Başörtülü öğretmen için temyiz başvurusu

arinc

Birkaç gündür hem televizyonda hem de sosyal medyada fazla tartışma konusu olan bir başörtülü öğretmen hakkında resmi yerlerden sonunda açıklama geldi. Kadrolu olarak öğretim vermekte olan bir başörtülü öğretmen gelen haberlere göre MEB Hukuk Müşavirliği tarafından görevinden alınması için temyiz başvurusuyla karşı karşıya bırakılmış. Ayrımcılık gerekçesiyle özellikle internet üzerinde büyük tepki çeken bu haber hakkında Bülent Arınç açıklamalarda bulundu. 28 Şubat’ta görevinden alınmış olan öğretmen Danıştay tarafından tekrar okula sokulmuş ama MEB bir karar daha alarak öğretmenin derslere ve okula girmesini engellemiş.

Konunun doğru olduğunu belirten Bülent Arınç, bu konu hakkında bakanın bir haberinin olmadığını, hukuk müşavirliğinin gizli olarak bu işi yaptığını dile getirirken olayın ortaya çıkmasının ardından müşavirin görevinden çekildiğini de sözlerine ekledi. Yani öğretmen hakkındaki karar 19 Temmuz 2013 tarihi itibariyle kaldırıldı, öğretmen önümüzdeki sene öğretim yapmaya, mesleğini icra etmeye devam edebilecek. İşte Bülent Arınç’ın konu hakkında yaptığı açıklamalar:

“Danıştay kararını müteakip Milli Eğitim Bakanlığı Hukuk Müşavirliği tarafından 10 Nisan 2013 tarihli ve şu sayılı yazıyla karar düzeltme talebiyle Danıştaya başvurulmuştu. Ancak yakın zamanda yaşanan gelişmeler, TBMM gündemine gelen yeni yasal düzenlemeler, Bakanlığımızın ihtiyaçları, kurumumuzda yeniden bir değerlendirme yapılma zorunluluğunu gündeme getirmiş. Yapılan bu değerlendirmeler neticesinde 19 Temmuz 2013 tarihli yazımızla karar düzeltme talebimiz geri çekilmiştir ve Bakanlık Hukuk Müşavirliğini yürütmekte olan kişi görevden el çektirilmiştir.

Advertisement

No comments.

Yorum Ekle