Bilsem’de Rekor Başvuru

BİLSEM Milli Eğitim Bakanlığı’nın özel yetenekli öğrenciler için ayrıca bir eğitim verebilmek amacıyla yürüttüğü bir çalışmadır. Açılımı Bilim ve Sanat Merkezleri olan BİLSEM söz konusu özel yetenekli öğrencilerin tespiti açısından her yıl belirli tarihlerde aşamalı bir sınav yapmaktadır. Bu yıl ilk aşamaya katılan öğrencilerin sayısı ise geçen yıla göre büyük bir fark göstermektedir. Bu yıl yaklaşık 800 bin öğrencinin katılmış olduğu sınav geçen yıla göre 4 kat artış göstermiştir. Bu da ebeveynlerin BİLSEM faaliyetlerine giderek daha fazla ilgi duyduklarını göstermektedir.

BİLSEM Sınavları Nasıl Yapılmaktadır?

BİLSEM sınavları Türkiye genelinde merkezi olarak yapılmakta olup tablet bilgisayarlar üzerinden gerçekleştirilmektedir. Sınavın temel amacı özel yetenekli öğrencilerin bireysel yeteneklerini ortaya çıkarmak ve öğrencinin kapasitesini artırmaya yardımcı olacak bir eğitim sürecine dahil edilmesidir.

Sınavlarda başarılı olan öğrenciler okul eğitimlerinin ardından bulundukları kentteki Bilim ve Sanat Merkezine gelerek yetenekleri doğrultusunda özel bir eğitim programına dahil olurlar. Tabi burada en önemli aşamalardan birisi özel yetenekli çocukların tanımlanması aşamasıdır. Çocukların tanımlanması için öncelikle sınıf öğretmenleri çocukları aday olarak gösterir. Aday gösterilen çocuklar tablet eşliğinde merkezi bir sınava tabi olurlar. Sınavlar müzik, resim ve genel yetenek alanlarında yapılmaktadır. Değerlendirmeler alanında uzman olan yetkililerden oluşan bir komisyon tarafından yapılır. Ülkemizde bugün itibariyle 139 Bilim ve Sanat Merkezi bulunmaktadır.

Advertisement

No comments.

Yorum Ekle