Bu Sene İhtiyaç Olunan Öğretmen Sayısı Açıklandı

Öğretmenler uzun zamandır atama bekliyorlardı. Şubat ayında 17 bin öğretmen atamasının yapılacağı duyurulmuştu. 17 bin atama yapılacak hatta başvurular yapılmak üzere.

Atama haberlerinin gündemi meşkul ettiği bu günlerde Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’den bir açıklama daha geldi. Bu sene yani 2011-2012 öğretim yılında Türkiye’de ihtiyaç olunan öğretmen sayısı 40 bin’dir. Şuradaki tezatlığa da yer veren Bakan Dinçer her sene eğitim fakültelerinden 43 bine yakın öğrenci mezun olmakta ve bunlara fen edebiyat fakülteleri de dahil olunca bu sayı tam olarak 73 bine çıkıyor.

Üniversite eğitiminin artık istihdam için yeterli olmadığını belirten Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer bu sene ataması yapılacak öğretmen sayısının 40 bin olabileceğini yeniledi.

Sokakta atama bekleyen on binlerce öğretmen ve bu sene mezun olacak olan öğretmen adayları ise endişeli. Öğrenciler boşuna mı okuyoruz bu dört seneyi okul bitirince ne yapacağız farklı bir iş arayışına mı girelim diye feryatlarda bulundular. Türkiye’miz koşullarında eğitim fakültesinden mezun olup da taksicilik, simitçilik, garsonluk, manavlık bakkal vb işlerle uğraşan on binlerce mezun olduğunu hatırlatan öğrenciler biran önce bu konu ile ilgilenilmesi gerektiğini belirttiler.

 

 

Advertisement

No comments.

Yorum Ekle