Cemaat okulları ortadan kaldırılacak

cemaat

cemaat okulları ortadan kaldırılacak, Hükümet ile cemaat arasında süren büyük şiddetli tartışmalar halen devam ediyor. Ülke üzerindeki cemaat egemenliğine son vermek isteyen güncel hükümet, şimdi de okullar tarafından cemaati vurmaya hazırlanıyor. Milli Eğitim Bakanlığı önderliğinde yürütülen çalışmaların ilk cemaatin okul bulundurduğu yurt dışı ülkelerine yeni MEB okulları açmak olacak. Kesinlik kazanan bu işlemin ardından nasıl projelerin sisteme konacağı ise önümüzdeki Bakanlar Kurulu’nda kararlaştırılacak.

Hazırlıkları geçen yıl başlayan çalışmaya ilişkin eğitimcilerin de olumlu görüş belirttiği, kurumsal yapılanma, devletin katılımı ve işletme konularındaki önerilere göre, yeni yapılanmanın şu unsurlardan oluşacağı öğrenildi:

– Kurumsal yapı MEB bürokrasisinden ayrı, daha ‘sivil’ bir yapı olacak. Bu nedenle başkanlık veya müsteşarlık olarak değil ‘ajans’ olarak yapılanacak.

– Ajans, ‘özel hukuk tüzel kişiliği’ olacak ve ‘gönüllülük’ esasına dayalı olarak eğitimle ilgili sivil toplum kuruluşlarının ortaklığıyla oluşturulacak. Bağış, yardım ve proje destekleri alabilecek, verebilecek.

– İlk etapta yurt dışındaki devlete bağlı Türk okulları kadrolarıyla birlikte Ajans’a devredilecek; müfredatı yine MEB belirleyecek.

– Ajans, paralel yapı okullarının bulunduğu ülkeler öncelikli olmak üzere yurt dışında okul ve yurtlar yaptırabilecek ve işletmesini üstlenecek.
Öğretmenler izinli sayılacak

– Okul ve yurt yaptırılacak ülkelerin bakanlıkları ve o ülkelerdeki eğitimle ilgili sivil toplum kuruluşlarıyla işbirliği yapılacak.

– Eğitim kadrosu Türkiye’deki özel okullardan, devlet okullarından ve yeni mezunlardan seçilecek öğretmenlerden oluşturulacak.

– MEB’den görevlendirilecek öğretmenler yurt dışı görevleri süresince ‘izinli’ sayılacak, maaşları bu süre boyunca ‘ajans’ tarafından ödenecek. Ancak öğretmenlere Türkiye’ye döndüklerinde MEB’deki görevlerine devam etme imkanı tanınacak.

– Eğitim yatırımı yapılacak ülkelerin resmi ve sivil kurumlarından da öğretmen alınabilecek.

Advertisement

No comments.

Yorum Ekle