CHP’den başörtüye itiraz

basortu_ogrenci

chpden başörtüye itiraz, Geride bıraktığımız günlerde resmi olarak orta dereceli okullara kız öğrencilerin başörtüsü ile girmesine olanak tanınmıştı. Dün de Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı bu bilgiyi doğrulamış, kararın arkasında durduklarını belirtmişti. Anamuhalefet partisi CHP bu duruma hemen tavrını koydu. İlk olarak CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin konu hakkında açıklamalarda bulunurken küçük yaşlı kızların artık mahalle baskısına maruz kalacağını iddia ederken Emine Erdoğan’ın bile zamanında kendi rızasıyla değil, abisinin rızasıyla kapandığı örneğini aktardı.

“OYUN ÇOCUKLARININ BEDENİNDEN ELLERİNİ ÇEK”

CHP’li Atilla Kart, hükümete “Oyun çocuklarının bedeninden elini çek” diye seslendi. Prof. Dr. Nur Serter de, “AKP okullarımızı tam anlamı ile medreseye çevirmiştir” dedi.

TBMM’de basın toplantıları ve yazılı açıklamalarının ilk gündem maddesi kız öğrencilerinin başörtüsüne izin veren hükümet kararı oldu.

CHP’li milletvekilleri tarafından yapılan değerlendirmeler şöyle:

Gürsel Tekin: Beşinci sınıf öğrencisi, 10-11 yaşındaki bir kız çocuğu kendi isteğiyle mi örtünecek, yoksa aile ve mahalle baskısıyla mı başörtüsü takmak zorunda bırakılacak. CHP’nin peşinde olduğu çocuğun üstün yararıdır. Herkes kendi iradesine göre yaşasın istiyoruz. Başkasının yaşamını yaşamasını değil. Hükümetin gündem değiştirme amacıyla aldığı bu karar küçük kızlarımızı mahalle baskısına kurban edecektir.

Eskiden sadece İmam Hatip ortaokullarında uygulanan bu yönetmelik şimdi tüm orta öğretim için yaygınlaştırıldı. Oysa İmam Hatip Liseleri artık meslek lisesi olmaktan çıkarıldı, yaygınlaştı. Yani isteyen veli ve öğrencinin bu okulları tercih hakkı var.

“HÜKÜMETİN EĞİTİMDEN NE KADAR BİHABER OLDUĞUNU GÖSTERİYOR”

CHP olarak herkesin güzel dinimizin gereğini yaşamasının güvencesiyiz. Fakat dinimiz de, yapılan ibadetin, uyulan sünnetin, yaşam tarzının farkında olunmasını farz kılar.

Milli Eğitim’de özellikle orta öğretimde yerleştirme aşamasından başlayarak yaşanan çeşitli sorunlar ortada iken, kılık kıyafetle ilgili böyle bir karar almak, Hükümetin eğitimden ne kadar bihaber ve uzak olduğunu gösteriyor.

“ÇOCUK BEDENLERİ ÜZERİNDEN ACIMASIZCA SİYASET”

“Konya Milletvekili Atilla Kart, 7-8 yaşındaki çocuklarımızın bedenlerinde acımasızca siyaset yapan bir kadro ile karşı karşıyayız. İç ve dış politikada sıkışan hükümet bunların tartışılmasını önlemek için toplumu kutuplaştırmaktan kaçınmamaktadır.”

NUR SERTER: AKP OKULLARIMIZI MEDRESEYE ÇEVİRDİ

“AKP okullarımızı tam anlamı ile medreseye çevirmiştir. Nitelikli, bilimsel, laik eğitim anlayışı, yerini gerici, yobaz bir sisteme terk etmiştir. Okullarda kız ve erkek öğrencilerin bir arada olmasına katlanamayan bu zihniyet, Türk eğitim sisteminin üzerine karabasan gibi çökmüştür.

AKP okullarımızı tam anlamı ile medreseye çevirmiştir. Her okula bir mescit açılması, kız-erkek öğrencilerin ayrıştırılması ile başlatılan karma eğitimi sonlandırma projesi, seçmeli dini dersleri ile her okulun içinde bir imam hatip modülünün kurulması, TEOG sistemi ile öğrencilerin zorla İHL’lerine yerleştirilmesi yetmemiş, başlatılan türban seferberliği ile laik eğitime son darbe vurulmuştur.

“ÇAĞDAŞ TÜRK KADINI İMAJI YOK EDİLİYOR”

Kız öğrencileri ayrıştıran, başını örtmeyenleri baskı altına alan, sınıflarda dindar- dinsiz ayırımını başlatan, çağdaş Türk kadını imajını yok eden ve kendi iradesi ile örtünme yaşının altındaki öğrencileri küçük yaşta biçimlendirmeyi amaçlayan bu uygulama “dindar-kindar gençlik projesinin” son adımıdır.

Recep Tayyip Erdoğan’ın yeni Türkiye’si laikliğin ve Cumhuriyetin ışığının karartıldığı bir İslam Devleti Modelidir.

Nitelikli, çağdaş, bilimsel eğitim yerini dinsel simgelerle temsil edilen dinci bir eğitim anlayışına bırakmaktadır.

Suskun kalanlar ve AKP değirmenine siyasi çıkar anlayışı ile su taşıyanlar bunun cevabını Türk Milletine vermek zorunda kalacaklardır.”

Advertisement

No comments.

Yorum Ekle