Ders Saatlerinde Azalma Yapılacak Mı?

Son zamanlarda Milli Eğitim Bakanlığı eğitim sistemini yenilemek ve düzenlemek adına birçok çalışmaya girişti. Ortaya atılan projelerden birisi de ders saatlerinde bir azalmanın olup olmayacağıydı.

Her iki ya da üç yılda bir yapılan eğitimde sistem değişikliği bu sefer daha köklü değişikliklere yol açacak gibi. Bunların başında da ders saatlerinin neredeyse yarı yarıya düşürülmesi. Gündemde olan bu konu hakkında şu an için araştırmalar yapılıyor.

Ders Saatleri Ne Kadar Olacak?

Dünya genelinde yapılan araştırmalara göre bir insan karşısında anlatılan bir duruma ya da derse en fazla 20 – 25 dakika kadar odaklanabiliyor. Bunun için de eğitim sisteminde odağı daha fazla arttırmak amacıyla ders sürelerinin 20 ile 25 dakika arasına düşürüleceği gündeme geliyor. Ancak bu sefer de ders başlar başlamaz öğrencilerin derse anında odaklanması şart oluyor.

Ders Sayısı Değişecek Mi?

Milli eğitim bakanlığı aslında ders süresini azaltırken ders sayısını arttırmak istiyor. Yeni sisteme göre kısa ders süresinden ötürü 10 – 12 kadar dersin okullarda gösterilmesi planlanıyor.

Advertisement

No comments.

Yorum Ekle