DGS Nedir? Katılım Tarihi Ve Şartları

Dikey geçiş sınavı olarak da bilinen DGS, eğitim hayatlarına devam etmek isteyenler açısından doğru seçeneklerden biridir. Ön lisans mezunuysanız eğer DGS’ye girerek eğitiminizi lisansa tamamlama şansınız vardır. Son dönemde belirtilen sınava olan ilgi hızlı bir şekilde artmaya başlamış durumdadır. Sınav tarihleri ise her yıl yaz ayları olmasının yanı sıra değişiklik gösterir.

Dikey Geçiş Sınavı, ülkemizde ÖSYM tarafından yürütülür. Katılmak isteyen adayların sınavdan önce başvuru yapmaları ve istenen evrakları tamamlamaları faydalı olacaktır. 60 sayısal ve 60 sözel olmak üzere sınavda toplamda 120 soru vardır. Toplam sınav süresi ise 150 dakika olarak belirlenmiştir.

Üniversitede ön lisans kazanan ve eğitim hayatlarına devam etmek isteyenler açısından en doğru seçeneklerden biridir. Aldığınız puan doğrultusunda Türkiye’nin farklı şehirlerindeki üniversitelerin lisans programlarına yerleşme hakkı elde edersiniz. Profesyonel, kaliteli ve iyi bir eğitim almak isteyenler tarafından çok fazla talep görür. Sınav süreci zor gibi görünse de disiplinli ve kontrollü hareket edilmesi durumunda herhangi bir sorun oluşmaz.

 

Advertisement

No comments.

Yorum Ekle