Dijitalleşen Dünyada Birey Yetiştirmek

Afyon’da Kocatepe Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleştirilirken önemli bir kongreyle birlikte, ailelerin ve çocukların son zamanlarda etkilendiği durumlara değinildi. Bunlar arasında en çok yer verilen konu ise, dijital bir dünya oluşmuş olmasına rağmen, gerçek dünyadan uzaklaşılmaya başlanmış olmasına yer verildi. Erdal Atabek tarafından yapılan konuşmada özellikle çocukların sanal dünyada her şeyi yaptıklarını fakat aslında gerçek dünyada hiçbir şey yapmadan büyüdüklerinden söz edildi. “Hayatında bir kez kiraz ağacı görmeden, dalında kiraz görmeden büyüyen erişkinlerimiz var” dedikten sonra, bu kişileri kayıp olarak saydığını da sözlerine ekledi.

Sanal Bireyler Yetiştirme Sitemi

Üretmeyen herhangi bir çocuğun sabretmesi ve beklemeyi bilmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Eğer bir aracı kullanmayı, doğru bir şekilde değerlendirmeyi bilmiyorsanız o sizi yönetmeye başlayacaktır şeklinde açıklamalarda bulundu.

Temel farkın üretmekten ve bir şeylere, gerçek olduğu bilinen ürünlere şekil verilmesi gerektiğinden bahsedildi. Çocuk eğitimi için eline telefon veya tablet verilmesinin yeterli olmadığını, dünyayı algılamasının sadece bu cihazlardan ibaret olmaması için harekete geçilmesi gerektiği vurgulandı.

Advertisement

No comments.

Yorum Ekle