Doktor olmak için…

Macaristan’da ülkemizde olduğu gibi LYS, YGS sistemi yok. Orada tıp, eczacılık, diş hekimliği, işletme, mühendislik vb. eğitimler için sadece lise diplomanız yeterli. Ayrıca Macaristan’da üniversiteye girmek için de burada sınava girmenize gerek yok. Meslek liseleri de dahil herhangi bir liseden mezun olmanız yeterli. Eğer okumak istediğiniz bölüm için yeterli temel bilgileriniz yoksa üniversite bölüm hazırlık kursuna gidip okumak istediğiniz bölüme hazır hale getiriliyorsunuz. Oradaki üniversitelerin bir diğer iyi yanı da eğitim dilinin İngilizce olması.

Macaristan neden bu kadar cazip?

Macaristan’dan şu ana kadar 14 Nobel ödüllü edebiyat ve bilim insanı, 159 olimpiyat şampiyonu çıktı. Bu da Macaristan’da eğitim sisteminin ne kadar güçlü olduğunun ispatıdır. Macaristan, yüksek entelektüel potansiyeliyle hayatın her adımına tanıklık ediyor.

Örneğin Debrecen Tıp Fakültesi, Orta Avrupa’nın ilk kampüs medikal okuludur. Debrecen Tıp Fakültesi’nde toplam 10.000’den fazla öğrenciye tıp eğitimi veriliyor. Bünyesinde bulunan 1800 yatak kapasiteli uygulama hastanesi de aynı zamanda bölgenin en büyük hastanesi ve sağlık kompleksidir.

Türkiye’den sadece 2 saat uzaklıktaki Macaristan’da okuyarak dünyanın değişik ülkelerinden gelen öğrenciler ile arkadaşlık edip, hem değişik kültürleri tanıyabilir hem de yabancı öğrenciler ve öğretim görevlileriyle sürekli iletişimde olduğunuzdan yabancı dilinizi ileri seviyelere getirebilirsiniz. İngilizcenin yanı sıra Macarca da halk içerisinde öğrenebileceğiniz ikinci yabancı diliniz olacaktır. Hem İngilizce hem Macarca biliyor olmanız kariyer hayatınızda sizi özel bir yere koyacaktır.

Macaristan’da üniversite yurt fiyatları ise aylıkaylık 100-120 Euro arasında. Ev kiraları şehre, bölgeye ve evin özelliklerine göre değişmekle birlikte genellikle 3-4 kişinin kalabileceği standart bir evin kirası ortalama 350 – 600 Euro arasında değiyor. Ulaşım giderleri de aylık 50 Euro civarında. Böylece beslenme giderleri de dahil bir öğrencinin aylık yaşam gideri yaklaşık 400 Euro tutuyor. Böylece işletme ya da mühendislik okumak isteyen bir öğrencinin tüm eğitim ve yaşam masrafları dahil yıllık harcaması yaklaşık 17.000 TL civarında seyrediyor. Bu rakam Türkiye’de bir devlet üniversitesinde okuyan öğrencinin masraflarına çok yakın, vakıf üniversitelerinden birinde okuyan öğrencinin masraflarına göre ise çok daha ekonomiktir.

Advertisement

No comments.

Yorum Ekle