E-Sınav için yeni detaylar açıklandı

e-sinav

esınav için yeni detaylar açıklandı, Bu aralar kamuoyunun da yakından takip ettiği gibi eğitim sisteminde önemli değişiklikler yaşanıyor. En son Osmanlıca’nın müfredata eklenmesi tüm ülke genelinde yankı bulurken uzun süredir konuşulan farklı bir konu daha var: sınav sisteminin değişmesi. Elektronik sınav sistemi uzun süredir tartışılırken Milli Eğitim Bakanlığı ( MEB ) da bu konu hakkında yeni bir açıklama yaparak detaylara değindi. Bunun yanı sıra yapılan açıklamalar sadece e-sınavla ilgili değil. Yeni dönemdeki öğretmen atama sisteminden tutun okul bütçelerine ve yabancı dil derslerindeki yeni müfredata kadar birçok konuya değinildi.

OKULLARA YENİ DÜZENLEME

Her öğrenciye en az bir sanat veya spor dalında performans yapabilme becerisi kazandırılacak şekilde öğretim uygulanacak. Ortaöğretim öğrencilerinin en az bir yabancı dili iyi derecede öğrenmesi sağlanacak. İllerdeki her eğitim bölgesinde bölge okullarının ortak kullanımına elverişli en az birer adet spor salonu, yüzme havuzu, tiyatro, gösteri ve etkinlik salonu inşa edilecek. Okul koridor veya diğer alanlarında öğrencilerin eşyalarını koyacakları dolaplar oluşturulacak. Bakanlıkça ihtiyaç duyulan binalar eğitim öğretim hizmetlerinde kullanılmak üzere kiralanacak.

İhtiyaç duyulmayan arazi ve okul binaları eğitim öğretim hizmetlerinde kullanılmak üzere özellikle dershanelerin dönüşüm süreci için de bu amaca yönelik olarak kiraya verilecek. Derslik ihtiyacının kısa vadede giderilebilmesi ve fiziki eğitim şartlarının iyileştirilmesi için eğitim kampüsü projelerinin hayata geçirilmesi sağlanacak. Okulların yapım ve donatımına yönelik hayırsever vatandaşları teşvik edecek kampanyalar düzenlenecek. Mülkiyeti gerçek veya özel hukuk tüzel kişiliklerine ait imar planında okul alanı olarak ayrılmış arsaların kamulaştırılması yapılacak. 2019 sonuna kadar Bakanlığa ait tüm taşınmaz bilgilerinin Coğrafi Bilgi Sistemi ile sayısal ortama taşınması yapılacak. Eğitim kurumlarının tür ve kademeleri arasında yatay-dikey geçişlerde esnek ve geçirgen bir yapı oluşturulacak.

Advertisement

No comments.

Yorum Ekle