Eğitim Fakültelerinde Öğrenci Sayısı Azaltılacak

Eğitim fakültesi öğrencileri için Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yeni bir planlamayla birlikte fakültedeki öğrenci sayısının yeniden planlanması öngörülüyor. Planlamanın başarılı olması için, istihdam değerlerinin göz önünde bulundurulması sağlanıyor.

Eğitim Fakültelerine Düzenleme Planı

Her yıl 40 binin üzerinde öğrencinin sadece eğitim fakültelerinden mezun olması, özellikle bu alanda bir istihdam yaratmanın çok daha zorlaşmasına yol açıyor. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yıl boyunca ihtiyaç duyulan öğretmen sayısının orta ve uzun vadeli planlamalarına göre üniversitelere düzenleme getirilecek. Eğitim fakültesi öğrencilerinin hangi bölümlerde okuduklarına ve talebe de bağlı olarak, farklı bölümlere farklı değerlerde kısıtlama getirilmesi planlanıyor.

Eğitim fakültesi öğrencileri için her yıl 40 bin mezun verilmesi yerine, yüksek lisanslı olan öğrencilerin öğretmenlik başvurusu yapması planlanıyor. Bu durumun yanı sıra, 12 Eylül tarihinden bu yana özellikle öğrenim ve öğretimle ilgili faaliyetlerde özellikle üniversiteler çok fazla değişmemiştir. Öğretmen sayısının doğru planlanması, yıl boyunca 20 bin öğretmen istihdamı gerekli olduğu taktirde, 50 bin mezun verilmesinin özellikle zarar vereceği belirtiliyor. Her planlama için direkt olarak pedagojik süreç de göz önünde bulunduruluyor.

Advertisement

No comments.

Yorum Ekle