Eğitim Fakültelerindeki Hangi Bölümler Kalkacak

Atanamayan öğretmenler son zamanların en büyük sorunlarından biri olmaya başladı. On binlerce mezun ve yeni mezun olacak aday atama bekleyecek ama ataması yapılacak öğretmen sayısı mezun olacak öğrencileri bile karşılayamıyor.

Yukarıdaki sebeplerden dolayı atama sorununda Milli Eğitim Bakanı bir düzenlemeye gitmeye karar verdi. Yapılacak olan düzenleme de bazı fakültelerin bölümleri kapanabilir açıklaması yaptı.

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’in yaptığı açıklamada öğretmenlerin kaynakları ve buna bağlı olan atamalar hakkında yeni düzenlemelere gidiyoruz. Öğretmenlerimiz ve bu meslek için stratejik planlar hazırladık. Hangi alanda alanda, nerede, ne kadar ve ne zaman öğretmen ihtiyacı olacağını hesap ettik.

Eğitim fakültelerinde öğretmen yetiştirme konusunda da bir öneri sunacaklarını belirten Bakan Dinçer, aynı zamanda eğitim fakültelerindeki kontenjanlar hakkında düzenlemelere gidileceğini belirtti. Bazı eğitim fakültelerinin kapatılacağını da sözlerine ekleyen Bakan Dinçer yeni açılan üniversitelerde de eğitim fakültesi olmayacağını söyledi.

Üç ana dersin bölümleri kapanacak mı?

Yapılan açıklamada Milli Eğitim Bakanlığı Fizik, Kimya, Biyoloji ve ilköğretim matematik öğretmenliğinin kapatılması için YÖK’e talepte  bulunacağı açıklandı. Bu alanlara yakın branşların ise bu bölümleri destekleyebilecekleri belirtildi.

 

Advertisement

One Response to “Eğitim Fakültelerindeki Hangi Bölümler Kalkacak”

  1. fatih karaca

    Nis 27. 2012

    yok böyle bişey tamam formasyon olayını anladık ta biyolojı bölümü sadece milli eğitime öğretmen verıyor sanıyor galıba mıllı eğitim bakanı biyolojı bölumu mezunları lab. dada calısabiliyor vede benım gıbı lab. kokenlıler dgs uzerınden biyolojı bitirip görevde yukselme sınavına gırebiliyorlar biz ne olacaz

    Reply to this comment

Yorum Ekle