Eğitim İçin Çocuklu Dünya!

Bilinçli ve farkındalık düzeyi yüksek birer ebeveyn olarak, çocuğumuz ilk doğduğu andan itibaren ona her şeyin en iyisini sunmaya çalışırız. Her konuda olduğu gibi eğitim konusunda da gerekli özeni göstermeliyiz. Çocuğumuza doğru eğitim vermenin onun bilişsel ve duygusal gelişimine katkı sağlayacağını, yaşamı boyunca düşünce ve davranışlarının buna göre değişebileceğini unutmamamız gerekir.

Çocuklu Dünya, çocuk sahibi olamaya karar verdikten itibaren doğru hamile kalma yöntemleri dahil, bebeğinizin ilk müjdesini aldıktan itibaren çocuğunuzun ergenlik yaşına gelene kadar siz değerli ebeveynlerimizin yanında olmayı hedefliyor.

Hamilelik Sürecinde Yaşananlar

Hamilelik sürecinde ebeveynlerimizin aklına çok çeşitli sorular takılır. Bunlardan en sık sorulan sorulardan birkaç tanesi şunlardır; “Gebelikte egzesiz yapmak doğumu kolaylaştırır mı?” “Bebeğimin gelişimine katkıda bulunmak için nasıl beslenmeliyim?” “Gebelikte vitamin ve folik asit kullanmak gerekir mi?” “Hamilelik boyunca bebek gelişimi nasıl ilerler?” Bunlar sadece ilk akla gelenlerdir. Hamilelik süresi boyunca kulaktan dolma bilgilerle hareket etmek size ve bebeğinize telafisi imkansız zararlar verebilir. Aklınıza takılan her konuda bilgi sahibi olabileceğiniz güvenilir bir kaynağa sahip olmak bu süreçte iyi hissetmenizi sağlayacaktır.

Doğum ve Sonrası Beslenme

Doğum sonrasında bebeğinizin ve sizin nasıl beslenmeniz gerektiği konusu çok önemlidir. Bebeğinizin bağışıklık ve sindirim sistemi ilk 0-6 ayda oluşacağından bu dönemde yanlış hareket etmek onun ömür boyunca bağırsak problemleri ile uğraşmasına sebebiyet verebilir. Konu annenin ve bebeğin beslenmesi olduğunuzda çevrenizdeki herkes uzman kesilir ancak genellikle yanlış yöntemler önerilir. Ayrıca bu dönemde annenin psikolojisi de çok önemlidir. Eğer zorlanılıyorsa bu dönemde uzman psikologlardan yardım alınması önerilmektedir.

Çocuk Gelişimi ve Eğitimi

Çocukların eğitim dünyası tuvalet eğitiminden beslenme eğitimine, konuşma eğitiminden uyku eğitimine geniş bir alandır. Eğitimlerin çocuğunuza erken yaşta verilmesi onu bir adım önde tutacaktır. Ebeveynlerin yardım almadan veya araştırma yapmadan çocukların temel eğitimlerini eksiksiz ve doğru bir şekilde verilmesi neredeyse imkansızdır. “Biz böyle büyüdük/bizim zamanımızda böyleydi” düşüncesi yanlış bir düşüncedir. Özellikle okul öncesi çocuklar kurallardan sıkılır, dikkatleri çabuk dağılır. Eğitimleri onlar için oyun haline getirmek hem çocuğunuza aşılamak istediğiniz davranışın bilinçaltına yerleşmesini sağlar hem de çocuğunuz ile aranızdaki duygusal bağın gelişmesine katkıda bulunur. Çocukla oyun oynamaya vakit ayıramadığınızda, onun vermek istediğiniz eğitimi almamasına şaşırmamalısınız. Çocuğunuzun sosyal gelişimini doğru bir şekilde sağlamak ilerde onun pozitif ilişkiler kurmasını sağlar ve hata yapma olasılığını en aza indirir. Çocuğunuzun eğitimi konusunda elbette zorlanabilirsiniz, önemli olan kriz anlarında nasıl davranmanız gerektiğini sorabileceğiniz bir uzman desteği alabilmelisiniz.

İyi Birer Ebeveyn Olabilmek

Çocukların dünyasında anne babasının yeri çok önemlidir. Çocuğuna iyi birer rol model olmak isteyen ebeveynler öncelikle kendilerini eğitmeliler ve kendi hareketlerini düzeltmeleri gerekir. En bilinen örnek, bir kere bile kitap okuduğunuzu görmeyen bir çocuğun kitap okumasını ve kitapları sevmesini bekleyemezsiniz. Çocuğunuz sizin birer yansımanızdır. Ebeveyn olduktan sonra sorumluluk bilincinde olmalı ve hal ve davranışlarımıza dikkat etmemiz gerekir. Bu konuda bir uzmandan detaylı bilgi almak işinizi kolaylaştıracaktır.

Unutmayalım ki çocuklar bizim geleceğimizdir. Daha mutlu gelecek çocukların doğru eğitilmesinden, çocukların doğru eğitilmesi ebeveynlerinin doğru eğitilmesinden geçer. Çocuklu Dünya, çocuk gelişimi ve eğitimi başta olmak üzere gelecek nesillerin doğru şekillenebilmesi için aklınıza gelebilecek her konuda yanınızdadır. www.cocukludunya.com adresini ziyaret ederek, alanında uzman kişiler tarafından oluşturulan makaleleri okuyarak aklınıza takılan her konuda bilgi sahibi olabilir, çocuğunuzun yaş ve gelişimine uygun eğitici oyun programları oluşturabilirsiniz. Uzman sohbetlerine katılarak özel psikologlara soru sorabilir, çocuğunuzun gelişimine dair her konuda rehberlik alabilirsiniz. Çocukların eğlenceli dünyasında kaybolmaya hazırsanız hemen linke tıklayın!

Advertisement

No comments.

Yorum Ekle