Eğitim-Sen Neden Öğretmen Atamalarına Dava Açıyor

2012 yılında toplam 17 bin öğretmenin ataması gerçekleştirilecek. Daha öncede yayınladığımız bu haber için öğretmen atamaları klavuzunu yayınlamıştık. Eğitim-Sen ise bu klavuza oldukça karşı çıktı. Çünkü kanunlara aykırı olan maddelerin bu klavuz içinde yer aldığını ve öğretmenlerin hakkını koruyabilmek için ellerinden geleni yapacaklarını belirttiler.

Peki ne Eğitim-Sen’in klavuzda karşı çıktığı maddeler?

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayınlanan klavuzda 5 farklı atama çeşidi görünmekte. Ama bu 5 farklı atama türünden sadece bir tanesi için atama yapılacak.

Atama Türleri

-İlk atama

-Açıktan ve kurumlar arası yeniden atama

-Açıktan ilk atama, kurum içi ve kurumlar arası ilk atama

-Milli sporcuların ataması

-Bedensel engellilerin ataması iken kılavuza göre

Yukarıda belirtilen atama çeşitlerinden sadece ilk atama türünden öğretmen ataması yapılacak. Klavuzda bu kadar çeşidin yer alması ve sadece ilk atama türünden atama yapılmasının yönetmeliğe aykırı olduğunu belirten Eğitim-Sen, yönetmelikte aykırı olan maddelerinde bir an önce değiştirilmesini istedi.

Peki yönetmeliğe aykırı olan madde ne?

Şu an atama başvuru formunda bir ifade var. O ifade ise şöyle “4 yıl çalıştıktan sonra yer değiştirme isteğinde bulunacağım”. Bu ifade ise  özür grubuna bağlı yer değiştirmeye yani 35. maddeye aykırı bir ifadedir.

İfade yanlışlıkları ve atamadaki sorunlardan dolayı Eğitim-Sen dava açacağını belirtti.

 

Advertisement

No comments.

Yorum Ekle