Eğitime teşvik


Her sektöre teşvik var eğitime yok!

Türkiye’de hangi sektörün başı sıkışsa devlet yardıma koşuyor. Bu turizm olsun, otomotiv olsun, tarım olsun fark etmiyor. Ama nedense bir tek eğitime destek yok! Yine de meclise gitseniz herkes “eğitim çok önemli” diyecektir.

Eğer eğitim sizin bahsettiğiniz kadar önemliyse neden hiçbir yatırım yapılmıyor? Önceki yıl 130 bin, geçen yıl 100 bin kontenjan boş kaldı. Bu yıl da 150, 200 bin açıktan söz ediliyor. Bu bir kriz değil de ne? İlle de üç, beş üniversitenin batması mı bekleniyor?

Harçların Kaldırılması

Bu işe kuşkusuz en fazla vakıf üniversiteleri tepki gösterdi. Tam da tercihlerden önce böyle bir açıklamanın yapılması bilinçli mi yapıldı orasını bilemeyiz ama, öğrenci ücretsiz devlet okulu yerine neden özel okula para versin ki?

Parası Olandan Alınsın

Şu an bir milyondan fazla örgün öğretim gören üniversite öğrencisi var. Bunların neredeyse yarısı durumları müsait olduğu için harç kredisi almadılar. Zaten ihtiyacı olana da YUTKUR destek veriyor. Yani “param yok, okuyamıyorum” diye bir şey söz konusu değil. Madem eğitim bu kadar önemli, neden harç kredilerini karşılıksız vermiyorsunuz?

Advertisement

No comments.

Yorum Ekle