Erzurum’da kitap okuma etkinliği

erzurum

erzurumda kitap okuma etkinliği, Doğu Anadolu’nun en önemli ve gelişmiş üniversitesi olarak gösterebileceğimiz Erzurum Atatürk Üniversitesi, yeni bir oluşuma önayak oldu. Üniversitenin öğrencileri Nevrah Gençlik Topluluğu adıyla birlikte şehir genelinde kitap okuma etkinliği başlattılar. Erzurum Okuyor sloganı ile başlayan kampanya iki haftadır devam ederken kampüste toplanan gençlerin her biri her gün 25’er dakika kitap okudu. Sosyal medyada da fazlasıyla dikkat çeken bu etkinliğin asıl amacı ise kişi başına düşen günde sadece bir dakikalık kitap okuma istatistiğini artırmak.

Nevrah Gençlik kurucu üyesi Gökberk Kocaeliler, yapılan araştırmalar üzerinden böyle bir kampanya yürüttüklerini ifade etti. Kocaeliler, günümüzde insanların istatistiklere göre okumaya sadece 1 dakika zaman ayırdıklarını, kalkınmayı hedefleyen bir ülke için bu okuma oranının çok düşük olduğunu belirtti. Kocaeliler, şöyle dedi:

“Atatürk Üniversitesi öğrencileri tarafından oluşturulan Nevrah Gençlik Topluluğu, gençlik temelli bir öğrenci topluluğu. Topluluğumuz tamamen sivil ve bağımsızdır, geçtiğimiz aylarda meydana getirdiğimiz bu toplulukla şimdi de ‘Erzurum Okuyor’ kampanyasını gerçekleştiriyoruz. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) rakamlarına baktığımızda Türk insanı günde 6 saat televizyon izlemekte, ortalama 3 saat internette vakit geçirmekte ve okumaya sadece günde 1 dakika ayırmaktadır. Ekonomi ve kalkınmada ilk 10’u hedefleyen bir ülke için bu okuma oranını biz çok az bulduk. Nurettin Topçu gibi bir fikir adamının, Alvarlı Efe ve İbrahim Hakkı Hz. gibi temel dini dinamikleri bünyesinde çıkarmış olan Erzurum gençliği olarak bizler, okuma şuurunu bu kampanya kapsamında geliştirmeyi ve halkımıza aşılamayı azmettik.”

Advertisement

No comments.

Yorum Ekle