Formasyonda Yeni Dönem Başlıyor

Eğitim fakülteleri dışında diğer bölümlerden mezun olanların öğretmenlik yapması için gerekli olan formasyon programı sistemi değişiyor. Yeni formasyon sistemi Pedagojik Formasyon sertifika programını kaldırıyor. Bunun yerine lisansüstü Öğretmenlik Mesleği Uzmanlık Programı açılıyor.

Lisansüstü Öğretmenlik Uzmanlık Programına fen-edebiyat fakültelerinin herhangi bir bölümünden mezun olan ve öğretmenlik yapmak isteyen adaylar başvurabilecek. Uzmanlık Programında  öğretmenlik meleği ile ilgili donanım sağlayacak derslerle eğitim verilecek.

Öğretmenlik Meslek Kanunu Çıkıyor

Öğretmenlerin çalışma şartlarını düzenleyen yeni meslek kanunu da hazırlanıyor. Sözleşmeli öğretmenlik de bu kanun kapsamında yeniden düzenliyor. Öğretmenliğe kabul şartları arasında olan pedagojik formasyon şartı da kalkıyor. Aslında formasyon eğitimi kalkmıyor formasyon eğitiminin verilme şekli değişiyor.

Bu eğitim artık Milli Eğitim Bakanlığı tarafından verilecek. Yeni öğretmenlik meslek kanunu öğretmenlik mesleğine kabulde ve öğretmenlik mesleğinin icrasında yeni düzenlemeler getiriyor. Üniversitelerin açtığı sertifika programlarından formasyon belgesi almak yerine yeni dönemde yüksek lisans süreci ile yetki belgesi alınabilecek. Yeni dönemde yüksek lisans başvurusu yaparken öğretmenlik yapma yetkisini almak mümkün olacak.

Advertisement

No comments.

Yorum Ekle