Genç Kızların İstihdam Açıklaması

Genç kızlar için özel olarak yapılan açıklamayla birlikte, Ümit Özdağ’ın araştırması bir anda gündeme bomba gibi düştü. Avrupa Birliği ve OECD ülkelerindeki genel istihdam ve eğitim durumları göz önünde bulundurularak yapılan incelemede, farklı sonuçlara ulaşıldı.

Türkiye’de 15 ila 29 yaş arasındaki kızların istihdam edilmemesi ve eğitim almasıyla ilgili oran, %42,9 oranındadır. Aynı zamanda AB ve OECD ülkeleriyle kıyaslama yapıldığında ise, çok büyük bir oran farkı bulunması, çalışanların ve eğitimli bireylerin oranlarını gösteriyor.

Avrupa’da Oranlar %17,1 Ortalamasına Sahip

Avrupa ülkelerinde ve OECD ülkelerinde yapılan incelemede elde edilen verilere göre, bu alanda Türkiye’de istihdam edilmeyen kız çocuklarının oranı iki kat daha fazla görülüyor.

Türkiye’de 15 ila 29 yaş arası kızlarda %42,9 oranında başarısızlık bulunurken, araştırma yapılan ülkelerde bu oranın %17,1 olması ise özellikle kızların iki durumdan da mahrum kaldığını gösteriyor. Türkiye istihdam raporları ve araştırma yapılan ülkelerdeki raporlar da açıklandığı için, özel olarak  bu alanda çalışmaların yapılması talep ediliyor.

Advertisement

No comments.

Yorum Ekle