Hapishanelerde Eğitim Seviyesi Artıyor

Hapishanelerde özellikle eğitimli mahkumların sayısının arttığıyla ilgili iddialara yanıt Adalet Bakanlığı’ndan geldi. Yanıtta, herhangi bir şekilde tutuklu öğrencilerin oranının artmadığı belirtildi. Bu yanıtta ayrıca, şuan tutuklu olmasına rağmen eğitim alan mahkum statüsünde yer alan 37 bin 266 kişinin bulunduğu açıklandı.

69.301 Öğrenci Tutuklu İddiası Yalanlandı

Adalet Bakanlığı tarafından öğrenciler ve tutukluluk durumlarıyla ilgili yapılan açıklamalarla ilgili CHP İstanbul Milletvekili özel olarak rapor hazırladıklarını belirtti. Bu raporda yer alan iddiaya göre, toplamda 69 bin 301 kişinin öğrenciyken cezaevlerinde bulunduğu bildirildi. Bu iddialara verilen cevap ise, öğrenciyken suç işleyenlerin oranının artmadığı tam tersi, cezaevine girenlerin eğitim alma oranının arttığı vurgulandı.

İlkokul, orta okul, lise, lisans, yüksek lisans, doktora yapmak isteyenlerin başvurduğu taktirde, bu isteklerinin belirli kurallara göre yerine getirilebileceği açıklandı. Günümüzde bu tarz imkanlardan yararlanan tutukluların sayısı ise 37 bin 266 olarak açıklandı. Hapishanede eğitim almak için başvuruda bulunulmasının yeterli olduğu, gerekli koşulların oluşturulması halinde hızlı bir şekilde eğitimlere devam edilebileceği belirtildi.

Advertisement

No comments.

Yorum Ekle