İnsan yerine hayvan üreme organları

fen_kitabi

insan yerine hayvan üreme organları, Bu sene müfredetta olan ve 6. sınıf öğrencilerinin kullandığı Fen ve Teknoloji Bilgisi kitabında oldukça ilginç bir detay yakalandı. Konunun üremeye gelmesiyle birlikte kitapta insan üreme organlarının yer alması gerekiyordu. Ancak Milli Eğitim Bakanlığı uyguladığı sansürle birlikte bunları hayvan üreme organları ile değiştirdi. Geçen seneki kitapta böyle bir sansüre rastlanmıyordu. Geçen seneye göre konunun daha basit bir şekilde anlatılması ise hem öğrencilerin üreme konusunda bilgilenmesini olumsuz yönde etkiliyor hem de alınan bilgileri kısıtlıyor.

Bir önceki kitapta embriyonun tüm aşamaları çizimle gösterilirken bu yılki kitapta buna da yer verilmemiş. Eski Eğitim Sen İzmir 1 No’lu Şube Başkanı Psikolojk Danışman Abdullah Tunalı, son iki yılın 6’ncı sınıf Fen ve Teknoloji ders kitaplarını karşılaştırdı. Tunalı, tespitlerini şöyle aktardı:

“6’ncı sınıf Fen ve Teknoloji dersi kitabında sistemler üzerinden bilgiler verilir. Bunlardan biri de üreme, boşaltım sistemleri konularıdır ve bu konulara giriş yapılır. Üreme organlarının iç yapısı, çocukların gelişimine uygun şekilde anlatılırdı. Aynen böbrek ve kalbin çalışma biçiminin anlatıldığı düzeyde üreme organlarının da iç yapısı resimlenir ve kitapta yer alırdı. Ama bu konu bu seneki 6’ncı sınıf Fen ve Teknoloji kitabında ciddi bir sansüre uğramış. Üreme organları sadece hücre bazında ve üreme ile ilgili kısım anne ve yanında bir bebekle geçiştirilmiş. Önceki yılın kitabına göre konu daha kısa, üstün körü ve yüzeysel anlatılıyor.”

Advertisement

No comments.

Yorum Ekle