İstiklal Marşı-Andımız Kaldırılacak mı?

Milli Eğitim Bakanı yaptığı basın açıklamasında İstiklal Marşı yada Andımızın okullarda okutulmaması gibi bir şeyin söz konusu olmadığını belirtti.

İstiklal Marşımız

Bakan Dinçer İstiklal Marşı’mızın kaldırılması gibi bir şey söz konusu değildir dedi. Ayrıca sözlerine bizleri İstiklal Marşı gibi etkili bir şekilde bizleri bir araya getiren bir şeyin olmadığını ve okullarda istiklal marşının okutulmaması gibi bir olasılığın olmadığını belirtti.

Milli Güvenlik Dersinin kaldırılması üzerine İstiklal Marşı Kaldırılacak mı?  Andımız Kaldırılacak mı? soruları halk ve basın arasında yayılmaya başlamıştı. Bunun üzerine basından Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’e bir soru yöneltildi.

Milli Güvenlik Dersi Neden Kaldırıldı?

Bu soru karşısında Bakan Dinçer Milli Güvenlik dersinin amacını anlattı. Bu derste verilmesi gereken asıl amaç öğrencilere tarihi şuurumuz hakkında detaylı bilgiler vermek aidiyet duygusunu kandırabilmek ve vatanımıza olan sevgiyi arttırmaktır dedi. Bu konuları ayrı bir derste değilde şu anda orta öğretimde verilen tarih, inkılap ve vatandaşlık bilgisi derslerinde öğrencilerimize aşılayabiliriz. Böyle bir ders hiç bir Avrupa ülkesinde uygulamada yok. Sadece Polonya ülkesinde Savunma eğitimi dersi var. Diğer ülkelerde aşılanmak isteyen bu duygular farklı bir ders verilemek aşılanmıyor açıklamasını yaptı.

Bu cevabın üzerine basından gelen diğer bir soru Arapça zorunlu ders olacak mı sorusu geldi.

Arapça Zorunlu Ders Olacak mı?

Bu sorunun üzerine Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer böyle bir zorunluluğa gerek var mı cevabını verdi. Ama eğer isteyen varsa Arapça’yı seçmeli ders olarak alabilir dedi.

Advertisement

No comments.

Yorum Ekle