İyi bir lider nasıl olmalıdır

lider

iyi bir lider nasıl olmalıdır,
Eğer ileri iş hayatınızda başarılı olmak, hayatınızı mutlu ve rahat bir biçimde devam ettirmek istiyorsanız tüm yaşantınız boyunca bir patronun emri altında yaşayamazsınız. Bunun için zamanı geldiğinde kendi işinizin başına geçmeniz gerekiyor ve iyi bir iş için de liderlik vasıflarınızın olması gerekmekte. Liderlik vasıflarını bir insan ergenlik ve genç yaş döneminde kazanabilir, yani okul döneminde. Biz de bu yazımızda sizlere iyi bir lider nasıl olmalıdır sorusunun detaylı cevaplarını veriyoruz.

Çalışan görüşüne saygı

Çalışanlarınıza sizinle aynı fikirde olmak zorunda olmadıklarını hissettirin, kendi açıklamalarını mantıklı bir şekilde yapmalarına izin verin.

Uzaktan kontrol

Her gelişmeyi birebir halletmek yerine çalışanlarınıza görev ve sorumluluk verip takıldıkları yerde devreye girin. Böylece sizinle çalışan kişilerin de güvenleri artmış olur.

Hatalarda destekçi olun

Hata yapan çalışanlarınıza bağırmak ya da aşağılamak yerine bir daha aynı şeyin tekrarlanmaması için mantıklı bir ikazda bulunun.

Şefkatli davranın

Her zaman iş yerinde şefkatli tavırlar sergileyin. Bu size olan güven ve saygıyı artıracaktır.

Merak ve çalışkanlık

Her zaman yeni şeyler öğrenmeye meraklı ve istekli olun. Her zaman çalışmaktan sıkılmayacağınızı gösterin.

Kendinizi tanıyın

Uzmanlara göre bir liderin en temel özelliği kendisini tanıması ve yapabileceklerini bilmesi. Eksiklerinin farkında olan üst düzey yöneticilerin her zaman daha fazla destek aldığı ifade ediliyor.

Hedef odaklı olun

Günlük rutin içinde tek amacı hedefine ulaşmak olan yöneticilerin çalışanlarınca daha fazla desteklendiği ifade ediliyor.

Başarısız çalışanlardan kurtulun

Başarılı olmayan ve iş yerinde ahengi bozan çalışanlardan bir an önce kurtulun.

Advertisement

No comments.

Yorum Ekle