Kolejden Nakilde Ücret Kesintisi Sorunları

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından, özel okuldan devlet oluklarına nakil olan öğrencilerin okula yaptığı ödemede kesinti yapılmadan iade edilmesi yönünde karar çıkarıldı. Kolej nakil işlemlerinde öğrencilerden, farklı okullara gittiklerinde %10 oranında kesinti yapılarak paraları iade ediliyordu. Yeni çıkarılan kararda ise yönetmeliğe aykırı bir kararın, yönetmelik üzerinde geçerliliğe sahip olamayacağını belirten idareciler, karara tepki gösterdi.

Yönetmelik Dışı Karar Çıktı

İsmet Yılmaz tarafından, özel okullardan devlet okullarına kayıt yaptıracak olan öğrencilerden ödedikleri ücretle ilgili bir kesinti yapılmaması yönünde talimat çıkarıldı. Bu durum, yönetmeliklere tamamen aykırı görüldüğü için, özel okul sahipleri de açıklama yapma gereksinimi duydu. “Yönetmelik net; Bakanlık talimatları hiçbir zaman yönetmeliklerin üzerinde değildir. Talimat yönetmelikle uyuşmuyorsa, yönetmelik geçerlidir.” Şeklinde açıklama yapıldı.

Özel okullardan devlet okullarına geçen öğrencilerden, okul başlamadan önce yapılan geçişler için toplam ödemenin %10’u kesilerek iade yapılıyordu. İsmet Yılmaz ise herhangi bir kesinti olmamasını belirttiği için, talimata aykırı bir karar çıkarılmış oldu. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından gelecek dönemde bu yöndeki net kararın ne olacağı merakla bekleniyor.

Advertisement

No comments.

Yorum Ekle