Kpss Nasıl Kazanılır?

Eğer cümledeki anlatım bozukluğunu bulamadıysanız KPSS’yi unutun dostlar. KPSS (Kamu Personeli Seçme Sınavı).Açılımı bu… Yani ikinci bir sınavı kelimesine gerek yok… Gereksiz sözcük kullanımından anlatım bozukluğu… Bu nüansımızı hatırlattıktan sonra gelelim KPSS nasıl kazanılır konusuna…

Öncelikle KPSS,  ÖSYM’nin tabiriyle Kamu Personeli Seçme Sınavı olarak bilinse de halk arasında kamuya kapak atma sınavı olarak bilinir. Her yıl milyonlarca kişinin girdiği bu sınavdan zaferle çıkmak zor elbette ama imkânsız değil. Peki, nasıl kazanılır bu KPSS?

1.HEDEF BELİRLEYİN VE BUNU YAZIN: KPSS’yi kazanmaksa eğer, bunun için her şeye değer zihniyetiyle çıkın yola. Önce hedefinizi zihninizde belirleyin. Sonra da bunun yazıya geçirin. Yazın istediğiniz her şeyi yazın.   … iline …  ilçesine… köyüne atanmak istiyorum yazın. Yazdıklarınız kaderiniz olacaktır unutmayın.

2-İNANIN: ‘‘İnanıyorsanız üstünsünüz’’ o zaman inanın. Evet gerçekten başaracağınıza inanırsanız üstün olamama ihtimaliniz bile yok. Gerçekten inanmakla arafta olmak arasında fark var, gerçekten inanmakla acabalar, olmazsa, yapamazsamlar arasında fark var .Tam bir inançla inanmak söz konusu olan.Tam bir inançla isteyin..

3-ÇALIŞIN: Evet çalışmak sıkıcı, zor, emek istiyor fakat emek olmadan yemek olmuyor, işlenmeden dişlenmiyor ve ‘‘İnsana ancak çalıştığının karşılığı vardır’’.O halde elinizden geleni yapın, elinizden geldiğinden fazlası kadar çalışın ve girin sınava. Artık başarısız olmak için bir neden yok.

4-SADECE ÇALIŞMAYIN: Evet yanlış okumadınız, sadece çalışmayın. Kendinize de zaman ayırın. Tiyatroya gidin, sinemaya gidin, pikniğe gidin, doğa gezilerine çıkın, hayvanları izleyin, bitkileri izleyin, dua edin, kitap okuyun, fotoğraf çekin(sümüklü çocuk ve dede hariç), hobilerinizle ilgilenin. Yani KPSS için bir tür bitkisel hayata girmeyin. Sadece çalışmalarınızı bu etkinliklerin arasına yayın bu kadar. Hem artık ÖSYM tam olarak bunu ölçüyor. Dersi günlük hayatla bütünleştiren, günceli takip eden, kültürel yönden gelişmiş çok yönlü, donanımlı bireyler istiyor.Yapmamız gereken dersi günlük hayatta yaşamak, özümsemek…

5-YİNE DE OLMUYORSA: Her zaman bir B planınız olsun. KPSS olmazsa hobileriniz neler? Hangi işi yaparken zevk alırsınız? Hangi işleri yaparsanız başarılı olursunuz? Bunları düşünüp bir B planı yapmak tüm olumsuz durumlara sizi hazırlıklı kılar. KPSS olmuyorsa dünyanın sonu değil bu. Başka bir iş bulur tekrar denersiniz. Belki o iş de sizin için bir lütuftur. Yılların deneyimini verecektir belki de size.

Advertisement

No comments.

Yorum Ekle