LGS Başvuru Kılavuzu Sınav Tarihi Açıklandı

Liselere Geçiş Sınavı’na girecek olan öğrencilerin okullarla ilgili tam listesine ulaşmak için Milli Eğitim Bakanlığı sitesinde yayınlanan listeyi inceleyebilirsiniz. Bakanlığın özellikle nitelikli okullarla ilgili belirlemiş oldukları politika doğrultusunda, okullar nitelikli veya niteliksiz olarak ikiye ayrılıyor. Buna göre, okunacak olan okulların yapısına göre hem sistemleri hem de genel eğitim durumları değişecek.

LGS başvuru kılavuzu bünyesinde yer alan okullar, sınavla öğrenci alacak ve başarılı olanların gitmesine izin verilecek. Listede bulunmayan okullar ise niteliksiz olarak tanımlandığı için, her öğrenci kendi mahallesinde bulunan okula gitmek için başvuruda bulunabilecektir.

Niteliksiz Okul Başvuruları

  1. sınıfı bitiren öğrencilerin başvurularını yapmalarıyla birlikte, sınavda da liseye geçmeleri için özel olarak iki farklı işlemle karşılaşacaklar. Eğer sınavda istedikleri başarıya ulaşamazlarsa, bu durumda da başvurularını kendi mahallelerinde bulunan niteliksiz okullara gitmek için yapabilecekler. Başarılı olan öğrenciler ise, kontenjan durumuna bağlı olarak okul seçebilecek ve nitelikli eğitim alabilecek.

Advertisement

No comments.

Yorum Ekle