Lise Tercihi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Bilindiği gibi liseye giriş sınavlarının sistemleri çok hızlı bir şekilde değişmektedir. Öğrenciler de yeni sistemlere adapte olma konusunda sorun yaşayabilirler. Bu duruma ek olarak zaten sistemler hızlı bir şekilde değişirken bir de lise seçimi yapmak çok da kolay olmayacaktır.

Yeni sistemlerle beraber lise tercihi yapılırken, oturulan yerin yakınlarındaki okulları seçme zorunluluğu getirilmiştir. Ancak İstanbul gibi büyük şehirlerde bu durumun bazı karışıklıklara neden olduğunu söyleyebiliriz. Bunun sebebi ise büyük şehirlerde çok sayıda lise olmasıdır.

Tercihlerinizi en başarılı şekilde yapabilmeniz için ilk olarak kendinizdeki beceri ve yeteneklerin farkına varmalısınız. Yani sayısal alanda başarılı olan bir öğrencinin, sırf evine yakın diye Sosyal Bilimler Liselerine gitmesi çok saçma olacaktır. Ya da mesela müzik konusunda yetenekli olan bir öğrencinin de mutlaka Güzel Sanatlar Lisesine gitmesi gerekmektedir. Bu nedenle tercih yapmadan önce mutlaka öğrencinin yetenekleri göz önünde bulundurulmalıdır. Bunlara ek olarak ilerde gitmek istediğiniz üniversiteye sizi en kolay bir şekilde taşıyacak liseleri tercih etmeniz de işinizi kolaylaştıracaktır.

Advertisement

No comments.

Yorum Ekle