Lisede Görülen Eğitim Neden Nasıl Değişiyor

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre Lise’de görülen eğitimde köklü değişikliklere gidileceği açıklandı. Üniversite gibi sınıf yerine derse göre eğitim verilecek. Eğer öğrenci çok başarılı ise ve bir çok dersi aynı dönem içerisinde verebilecek ise 3 yılda mezun olabilme kapıları açılıyor. 

Lise Eğitim Sistemi Değişecek Mi?

Lisede en çok şikayet edilen konulardan bir tanesi ezbere dayalı eğitim. Yapılacak olan yeni değişiklikler ile ezberin yerini uygulamaya dayalı eğitimin alacağı belirtildi. İstedikleri dersi eğer verebileceklerine inanırlarsa erkenden alabilecek öğrenciler. Yani 4 sınıf derslerin tamamını 1, 2, ve 3. sınıf sonunda vererek mezun olabilirsiniz.

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer tarafından yapılan basın toplantısında lise eğitim sisteminde nemli değişikliklere gidileceği belirtildi. Derslerinde başarı sağlayan öğrencilerin 3 yılda eğitimlerini tamamlayabileceklerini söyleyen Bakan Dinçer başarısız olanlara ise 6 yıl esnek bir süre sağlanacağı belirtildi.

Milli Eğitim Bakanlığı’nca yapılan açıklamada okul yöneticileri ile bakanlıktan yetkililer toplanarak lise sisteminin yeniden yapılandırılması için çalışmalara başlandığı belirtildi. Şu anki sistemin incelendiğini belirten Bakan Dinçer en kısa sürede öğrencilerinin eğitimlerinin en iyi şekilde devam edebilmesi ve uygulama ile öğrenmenin sağlanabilmesi için önemli değişikliklerde bulunacaklarına sözleri arasında yer verdi.

DETAYLI OLARAK YAPILACAK OLAN DEĞİŞİKLİKLER

Eğer öğrenci başarılı ise birden fazla dersi alması gereken derslerin yanında alabilecek ve başarılı olduğu taktirde  senede mezun olabilecek

Eğer öğrenci derslerinde başarısız olursa vermesi gereken derslerin hepsini 6 sene içerisinde verebilecek

Artık lisede sınıf sistemi olmayacak üniversitedeki gibi derslik sistemi olacak . Yani öğrencinin türkçe dersi varsa tükçe sınıfına fizik dersi varsa fizik sınavına gidecek.

Bir çok ezberlenmesi gereken ders bulunmakta. Bu derslerde ezberlenmesi gereken yerler uygulamalı eğitimlerle öğrencilerin daha kolay aklında kalabilmesi iyileştirilecek.

No comments.

Yorum Ekle