Memura 2012 Yılında Zamlı Maaşlar Nisan Ayına Kaldı

Milyonlarca memur devletten gelecek olan açıklamayı sabırsızlıkla bekliyordu. Ayrıca emekli memurları da ilgilendiren zamlı maaş ancak nisan ayında yürürlüğe girebilecek. 

Toplu sözleşme yasa tasarısı Meclis’e gelmiş durumda. Tasarının herhangi bir aksilik olmadığı sürece şubat ayında yasalaşacağı ve ilk zamlı maaşın nisan ayında alınabileceği bekleniyor.

Nisan Ayında yapılan Zamlar

Yaklaşık 2.5 milyon memur ve memur emeklisinin beklediği tasarı sonunda Meclis’e ulaşmış durumda. 2011 Aralık ayından itibaren merakla beklenen tasarının yasalaşmasının şubat ayında kesinleşeceği belirtiliyor. Tasarı meclis’e sunuldu eğer yasalaşırsa memuru bekleyen büyük bir zam söz konusu. Meclis’te karar alınmasının ardından yasalaşacak olan tasarının jet hızı ile çalışmalarına başlanılmış durumda. Uygulanacak olan takvime göre Şubat ayında tasarının yasalaşacağı belirtildi. Ve takvimde bir aksaklık yaşanmaz ise memurlar 2012 yılı ilk zamlı maaşlarını nisan ayında alabilecekler.

Basına da dağıtılan toplu sözleşme tasarısı memur maaşlarındaki artışın nasıl olacağı detaylı bir şekilde anlatıldı. Maaşlardaki artışın yanı sıra  tazminat harcırah cenaze yardımı gibi haklarda da düzenlemeye gidileceği belirtildi.

Meclis’e sunulan bu tasarı ile tolu sözleşmeler tek yıllarda yapılabilecek. Ve ancak iki yılda bir olacak. Başlayacak olan sözleşmelerin görüşmeleri 2 yıl arlıklarla 1 ağustosta başlayacak ve ağustos ayının sonlarına kadar devam edecek. Bu süre içerisinde hakem heyetinin çalışmaları da yer alacak yni hakem heyeti için ayrı biz zaman belirtilmiyor. Ve sözleşme görüşmeleri en fazla 1 ay sürecek.

No comments.

Yorum Ekle