Memura 2012 Yılında Yapılacak Olan Zam Oranı Belli Oldu

2011 yılının son günlerinden günümüze kadar akılları karıştıran yapılacak denip bir türlü yapılamayan memur zammı oranlarında bir gelişme yaşandı.

Memurlar ve memur emeklileri için hazırlanacak olan zam paketinden 11.5’lik bir zammın gelebileceği açıklandı. Bu oran yapılan toplantı ve görüşmelerin ardından %1-2 oranında artabilir.

Türkiye de yaşayan yaklaşık 4,5 milyon memur ve memur emeklisinin Toplu Sözleşme Yasa Tasarısı görüşmeleri hızlı bir şekilde Meclis’te görülmeye devam ediliyor. Henüz Toplu Sözleşme yapılmadı ama tartışmalar ve toplantılar devam ediyor. Bu toplantılarda yapılacak olan zammın %10 civarında olacağı belirtiliyor. 2012 bütçesi için ise memur için %5 zam öngören bir kaynak ayrıldığı belirtildi.

Yapılan hesaplamaların ardından şu sonuç ortaya çıktı. Memur için yapılacak olan %1’lik zam için 800 milyon TL kaynak ayırması gerekiyor. Belki de bu büyük miktardaki kaynak yasanın kanunlaşması için zamanın yeterli olmamasına sebep olabilir. Çünkü çok büyük bir bütçeden bahsediliyor. Bütçedeki kaynaklar incelendiğinde ise memura yıllık ancak 11.5 oranında bir zam yapılabileceği ortaya çıkıyor. Tabi bu oran %1-3 civarında değişiklikler gösterebilir.

Bütün bunların yanında memurları temsil edecek olan MEMUR-SEN başkanı Ahmet Gündoğdu şu anda mevcut olan tasarının memurlar için yeterli olmadığını ve değişikliklere gidinilmesi gerektiğini söyledi.

2012 yılın içi belirli olacak olan zam oranı 2012 yıl başlangıcından itibaren memurların maaşına yansıtılacak.

 

Advertisement

No comments.

Yorum Ekle