Memurlara 2012 Yılının Başında Zam Yapılmadı

2012 nin ilk ayının 15’inde maaşlarını alacak olan memurlara herhangi bir zam henüz yapılmadı. Henüz toplu sözleşme yasasının Meclis’ten çıkmasını ve meclisten çıktıktan sonra yapılacak olan pazarlığı beklemekteler. Bunun yanında memurlara sevindirici bir haber geriye dönük olarak zam farkı alacakları bildirildi. Eğer yapılacak olan toplu sözleşme mart ayında biterse memurlar 3 aylık, nisan ayında biter ise 4 aylık maaş farkı alacaklar.

Memurlar 15 ocakta maaşlarının yanında 2.6 olarak belirlenen enflasyon farkı da alacakları maaşa eklenecek. Yaklaşık 450 bin olarak belirlenen sayısı belirlenen kamu görevlilerine zam yapıldığı taktirde maaşlarına bu farklar yansıtılacak. Çıkarılan yasanın yetişememesi endişesi üzerine 15 Ocak’ta geçici zam ile maaşlarının alacakları haberine sendikalar itiraz etmişlerdi. Sendikalara göre henüz yasa çıkmadan yapılacak olan bir zammın ileride pazarlık yapmalarını önleyeceğini savunmuşlardı. Bu savunma üzerine bakanlık ile beraber sendikalar arasında bir görüşme yapıldı ve toplu sözleşme yasası çıkmadan herhangi bir zam yapılmamasında karar kılındı.

Ocak Ayında Memurlar Sadece Enflasyon Farkı Alabilecek

Bilindiği üzere uzun yıllardır memurlar toplu sözleşme yasasını beklemekteydi. Toplu sözleşme yasası 12 Eylül’de yapılan referandum ile Anayasa’ya girmişti. Bu sayede her yıl Ağustos ayının ikinci çeyreğinde yapılmakta olan toplu görüşmeler son buldu. Artık yapılacak olan zamlarda alınacak olan kararlarda toplu sözleşmeler bağlayıcı anayasal bir durum. Tabi bunun da kullanılabilmesi için gerekli olan yasanın meclisten çıkması gerekmekte. Yaklaşık 7 aydır bu yasa ile uğraşılması ama henüz çıkmaması kafalarda soru işaretlerine sebep oluyor. Normalde Aralık 2011 yılında çıkması planlanan yasa bütçe görüşmelerinin henüz tamamlanamamasından dolayı ertelendi. Ve bu yüzden memurlar 15 Ocak’ta maaşlarını zamsız olarak alacaklar.

 

No comments.

Yorum Ekle