Milli Güvenlik Dersi Neden Müfradattan Kalktı

Ortaöğretimde uzun zamandır görülmekte olan milli güvenlik dersi 2012 bahar yarıyılı itibari ile müfredattan kaldırıldı.

Milli Güvenlik Dersi Müfradattan Kaldırıldı

Başbakan Recep tayyip Erdoğan tarafından yapılan açıklamada “Milli Güvenlik dersleri artık müfredatta yer almayacaktır” sözleri yer aldı. Uzun yıllardır ders kitabı olarak okutulan görülen milli güvenlik derslerine çoğunlukla komutanlar girmekteydi. Askerlikte rütbeler , milli güç ve irade, milli stratejinin belirlenmesi, milli güvenliğin tam olarak tanımı, milli ve siyasi hedefler, Türk silahlı kuvvetlerinin görevleri, biyolojik savaş, doğal afetler TSK’ya ve vatandaşa düşen görevler, milli menfaat tanımları, askerlik er kavramları, jandarma genel komutanlığı ve görevleri, seferberliğin tanımı gibi bir çok dalda konular bulunmaktaydı.

Milli güvenlik dersinin kaldırılmasının tam olarak sebebi anlaşılamamakla beraber bu dersin kanun ile bir daha alınmayacağı kesinleşmiştir.

Başbakan Erdoğan ‘ın AKP genel kurul toplantısında yaptığı konuşmada 1979 yılında Bakanlar kurulu ile müfredata konulmuş olan bu dersin bundan sonra olmayacağı müfredattan kaldırıldığı belirtildi. Bu derste yer alan konuların bir kısmının vatandaşlık dersine ekleneceği belirtildi.

No comments.

Yorum Ekle