Motosiklet Ehliyeti Alma Şartları

Motor kullanmak günümüzün kalabalık trafiğinde oldukça avantajlı bir durumdur. Nitekim motor kullanırken de oldukça dikkatli olunması gerekmektedir. Peki, Motosiklet Ehliyeti Alma Şartları nelerdir? Motor kullanmak için gerekli olan ehliyet, A2 sınıfı ehliyetitir. 2918 sayılı Trafik Kanununa göre A2 ehliyet alabilmek için gerekli belgeler düzenlenmiş olup en az 17 yaşını bitirip 18’den gün almış olmak gerekmektedir.  Motosiklet Ehliyeti Alma Şartlarına göre en az İlkokul mezunu olmak yeterlidir. A2 sınıfı ehliyet belgesi ile motorlu bisiklet, motosiklet ve de scooter kullanılabilmektedir. A2 sınıfı ehliyet almak isteyen kişiler ilgili kurslara başvurmalılardır. Kurslarda Trafik, Araç Tekniği ve son olarak İlkyardım dersi sorularından oluşmakta olan 60 soruluk tek sınav ardından da teorik ve direksiyon sınavları başarılı olarak verilmelidir.

Motosiklet Ehliyeti Alma Şartları neticesinde ilgili kursu tamamlayıp sınavlardan geçenler A2 ehliyetine sahip olabilmektedirler. Bununla beraber herhangi bir ehliyete sahip olup da A2 ehliyeti almak isteyen kişiler ise sadece direksiyon sınavına girip bu ehliyetin sahibi olabilirler. 29 Mayıs 2013’te yayınlanan yeni yönetmelik gereğince; A2 sınıfı ehliyet direksiyon sınavı, yeni sınav sistemi gereğince 30 dakikalık olarak gerçekleştirilmektedir. Sınava girecek tüm adaya sınav öncesinde randevu verilmektedir. Direksiyon sınavı randevusuna zamanında gelmeyen adayla hiçbir şeklide sınava alınmamaktadırlar. Adayla ilk önce 20 cm genişliğinde ve 8–10 metre uzunluğundaki platform üzerinde motor kullanıp, dubaların içinde slalom yaptıktan sonra parkuru tamamlamaktadırlar. Bundan sonra sınav yapan komisyonun vereceği karara bağlı olarak akan trafiğin içersinde motor kullandırılmaktadır. Sınav komisyonu kursun kendilerine tahsis ettiği motorlar ile sürücü adayını takip ederek gözlemlemektedirler. Buna bağlı olarak başarısız olan sürücü adaylarının sınavı 30 dakikalık süreyi tamamlamadan sonlandırılabilmektedir. Motosiklet Ehliyeti Alma Şartları bahsi geçtiği üzere bu şekilde sıralanmış olup tüm aşamaları başarıyla geçen adaylar a2 sınıfı ehliyete sahip olabilmektedirler. Motosiklet Ehliyeti Alma Şartları gerçekleştirme sürecinde adayların hayli dikkatli davranmaları ve teorik olarak aldıkları derslerden başarılı olmaları gerekmektedir.

Motosiklet Ehliyeti Alma Şartları gereğince yerine getirildikten sonra sağlık raporu alınmalı ve motor kullanabilir yeterliliğini karşılayabilir olduğunuz onaylanmalıdır. Son aşama olarak ilgili kurumdan A2 sınıfı ehliyetinizi alabilir ve motor kullanmaya başlayabilirsiniz. Motor sürücülerinin trafikte otomobil sürücülerinden çok daha fazla dikkatli olmaları gerekmektedir. Gözlem yetenekleriyle sürüş becerileri yüksek olmalı ve her aşamada motor kontrolünü kaybetmemeleri gereklidir. Motor kullanmak bir tutkudur, bu tutkuyu yaşarken can güvenliğinizi asla riske atmamalısınız.

Advertisement

No comments.

Yorum Ekle