Öğrencilerde Sınav Kaygısı Nelere Yol Açıyor?

Ortaöğretim, lise ya da üniversite sınavları derken gerçekleştirilen bu tür aşamalar öğrencilerde sınav kaygısını da beraberinde getiriyor. Her ne kadar basit ve sorunsuz bir süreç gibi görünse de dikkat edilmediğinde gençlerde psikolojik rahatsızlıklar oluşturduğunu belirtmek gerekir.

İyi bir eğitim almak ve kendileri için en iyi geleceği hazırlamak isteyen gençler adına sınav süreçleri son derece yorucudur. Bu noktada ise sınav kaygısı iyi bir şekilde yönetilmediğinde geri dönülmez problemleri de beraberinde getirir. Uykusuzluk, hızlı kilo kaybı, aşırı kilo alma, baş ağrısı ve psikolojik bunalımlar ise en çok görülen rahatsızlıklardan bazılarıdır.

Çocukların ya da gençlerin sınav kaygısı yaşamamaları adına kendilerine özel zamanlar yaratmaları önerilir. Ödüllendirmek bu noktada motive edici seçeneklerden biri olarak karşımıza çıkar. Ebeveynlerin ya da ailelerin çocuklarını ödüllendirmeleri, sınav stresinin azaltılarak daha verimli çalışabilmeleri açısından faydalıdır. Kaygıyı yok etmek adına öğrenciye sıkmayan ya da yorucu olmayan bir ders programı hazırlanmalıdır. Böylelikle başarılı olmak ve iyi bir okul tercihi yapabilmek mümkündür.

 

 

Advertisement

No comments.

Yorum Ekle