Öğrencilerdeki Sınav Stresi Nasıl Aşılır?

Eğitim sisteminde öğrencilerin içerisinde bulunduğu en büyük sorunlardan birisi de sınav stresidir. Öğrenciler küçük yaşlardan itibaren sınavları kötü bir şey olarak gördüklerinden ister istemez girdikleri sınavlarda stres altına da giriyorlar. Stresli geçen sınavlarda alınan başarısız sonuçlar ise öğrencinin umutlarını da yıkmaya yetiyor. Bu yüzden küçük yaşlardan itibaren sınavların aslında kötü şeyler olmadıklarını çocuklarımıza anlatmamız gerekiyor.

Sınav Stresi Neden Oluşur?

Çocukların sınavlarda başarısız olmaları ve başarısız olduklarından dolayı hem yakın çevresi hem de ailesi tarafından aşağılanması bu stresi doğuruyor. Gençler başarısız oldukları bir derste dahi kötü bir sonuç getirdiklerinde en yakınları tarafından dahi hor görülüyor ve azar işitiyorlar.

Sınav Stresi Nasıl Ortadan Kaldırılır?

Sınav stresinden kurtulmak için öğrencinin tek başına çabalaması doğru değildir. Aile çocuğuyla birlikte bu durumun üstesinden gelebilmelidir. Ancak bu şekilde stres ortadan kaldırılır.

Bunun yanı sıra çocuk nasıl başarısız sonuç aldığında alay ediliyorsa başarılı bir sonucunda da ödüllendirilmelidir. Bu sayede çocuk kendine de inanarak teşvik alır ve daha başarılı olma yolunda ilerler.

Advertisement

No comments.

Yorum Ekle