Öğrencilere Tablet Bilgisayar

2011-2012 eğitim-öğretim yılınn ikinci yarısında hayata geçirilen Fatih projesi kapsamında öğrencilere tablet bilgisayar dağıtılıyor.Bu projede liselerde sınıflara akıllı tahtalar konularak öğrencilerin tablet bilgisayarlarıyla derse katılımı sağlanıyor.

Her derslikteki akıllı tahtada en az 10 megabitlik internet hizmeti bulunması planlanıyor.

Kesintisiz internetle akıllı tahta uygulamalarından ellerindeki tabletler aracılığı ile yararlanan öğrenciler eğitimlerinde artık ağır kitaplar kullanmak zorunda kalmadıkları için sevindiklerini belirtiyorlar.

Bu pilot uygulama ile tabletler, 17 ilde 52 okulda 12 800 adet olarak şimdiden öğrencilere dağıtıldı.Bu öğrencilerin çoğu lise birinci sınıf öğrencilerinden seçilirken, 3 adet ilköğretim okulunda 5. sınıfta okuyan öğrencilere de verildi.

Öğrenciler aldıkları tabletleri evlerine götürme şansına da sahipler. Tabletlere öğrencinin devam ettiği sınıfla ilişkili ders kitapları yüklenebilmesi , öğrencileri ve velileri yıllardır üzen ağır sırt çantası yükünden kurtarmış gibi görünüyor.

Ayrıca tablet bilgisayarların içinde özel olarak geliştirilen z-kitap (zenginleştirilmiş kitap) uygulaması da yer alıyor. Bu uygulamada , dijital ortamda okutulan ders kitaplarının öğretim programları esas alınarak animasyon, video , ses , fotoğraf , harita , grafik , tablo gibi öğeler mevcut.

Öğretmenlere dağıtılan tablet bilgisayarların daha kapsamlı olduğu açıklanırken, öğretmenlerin de bu kolaylıktan oldukça memnun olduğu vurgulandı.

Fatih Projesi’nin hayata geçirildiği pilot okullardan biri olan Kocaeli’ndeki Şehit Özcan Kan Anadolu Öğretmen Lisesi ‘nde tablet bilgisayarlarla eğitim başladı.

Şehit Özcan Kan Anadolu Öğretmen Lisesi Müdürü Orhan Duran , okullarında 6 adet 9. sınıfın bulunduğunu bunlardan 3 ‘üne akıllı tahtanın monte edildiğini,88 öğrenciye ve 49 öğretmene tablet bilgisayar verildiğini belirtti.

Tablet bilgisayarlardan çok memnun olduklarını her seferinde dile getiren öğrenciler , derslerin işleyişinin daha kolay olacağı konusunda öğretmenlerle hem fikir.

Öğrenciler “Kitaplar ağır oldukları için sırtımızda çok yük oluyordu. Bundan kurtulmuş olduk. Çok yararlı. Bunları rahatça taşıyabiliyoruz.Çok beğeniyoruz.” şeklindeki yorumlarıyla da uygulamanın ne kadar yararlı olduğunu kanıtlamış oldular.

 

 

 

 

 

Advertisement

No comments.

Yorum Ekle