Öğretmen Alan Sınavları Ne Zaman Yapılacak

Son zamanlarda sadece atama ile ilgili haberleri görüyoruz televizyonlarda. Çünkü öğretmenleri ve ailelerini en çok ilgilendiren haber bu. Şubat ayında bilindiği üzere toplam 17 bin atama yapılacak. Bu atamaları ilgilendirmese de gelecek sene KPSS kitapçığında bir değişikliğe gidiliyor. 

Ulusal Öğretmen Stratejisi Çalıştayı’ndan bir öneri çıkmıştı geçen ay. Çıkan bu öneriyi Milli Eğitim Bakanlığı karara bağlamak için çalışmalara başladı bile. Öğretmen adayları bilindiği gibi KPSS sınavına giriyor atamalarının yapılabilmesi için. Bu sınavda alınan puan sıralamalarına göre öğretmenler ülkenin farklı illerine atanıyorlar. Sınavda sorulan soruların genel kültür ve eğitim bilimleri olduğunu bütün öğretmenler tarafından bilinmekte.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın aldığı karar ile öğretmenler için yapılan KPSS sınavında sadece genel kültür ve eğitim bilimleriyle ilgili sorular yer almayacak. Bu soruların yanında mezun oldukları bölüm hakkında da sorular sorulacak. Milli Eğitim Bakanı’nın yaptığı açıklama da ÖSYM bu uygulamaya önümüzdeki sene başlayacak. Bu uygulamanın bu sene başlatılmak istendiği ama zaman olmadığı için önümüzdeki seneye bırakıldığı ifade edildi.

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’in yaptığı açıklamalara göre önümüzdeki seneye kadar her branş dalı için sorular hazırlanacak. Ve öğretmenler yeni KPSS sınavına yeni sorularla girecekler.

Advertisement

No comments.

Yorum Ekle