Öğretmen Çocuklarına Burs İptal Ediliyor

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’in yaptığı açıklama da yoksul öğrenciler için yapılmakta olan Devlet Parasız Yatılılık ve Bursluluk sınavının artık öğretmen çocuklarının zor girebileceklerini belirtti.

Öğretmen çocukları için yoksulluğun söz konusu olmayacağını belirten Bakan Dinçer bu öğrencilerin sınavlara başvuru yaptıklarında parasız yatılı ve burs almadan faydalanmalarının çok zor olduğunu hatta bu yüzden dolayı bir çok öğrencinin de başvuru yapamadığı belirtilmişti.

Sınava girebilmek için belirtilen koşul ise şu. Bir ailede yıllık net geliri toplayıp aile fert sayısına böldüğünüzde kişi başına düşen yıllık ücret 4.590 TL’yi kesinlikle geçmemeli. Aksi taktirde sınava yapılan başvurular geçersiz sayılacak. Bunu yanında yapılan açıklamada her yıl burs kontenjanlarından %15 inin öğretmen çocukları için ayrıldığı belirtildi.

2011 yılında yapılan tespitlere göre ise 3 çocuklu bir öğretmenin bile herhangi bir çocuğunun bu sınava girmesi olanaksız görünüyor. Çünkü ailelerin yıllık gelirinin fert başına düşen oranı 2011 için belirlenen 4.950 TL’yi kolay bir şekilde geçebiliyor.

Yalnız kafaları karıştıran bir şey bulunmaktadır. Şu anda bir karar bulunmakta. Bursların %15 i öğrenciler için ayrılıyor ancak öğretmen çocuklarının büyük bir kısmı bu sınava giriş yapamıyor. Yani ayrılan kısım yine öğretmen çocukları için kullanılmamış oluyor.

No comments.

Yorum Ekle