Öğretmenlere ve Okul Müdürlerine Yeterlilik Ölçümleri

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’in yapmış olduğu açıklamada öğretmenler için uygulanacak olan bir yeterlilik sisteminin oluşturulacağını ayrıca müdürlerinde sistemde yer alacaklarını belirtti. 

Öğretmenler İçin Performans Ölçümleri

Öğretmenler için meslek hayatlarında kendilerini daha iyi geliştirebilmeleri ve günümüz eğitim koşullarında daha iyi hizmet verebilmeleri için Milli Eğitim Bakanlığı tarafından bir yeterlilik sisteminin oluşturulacağı belirtildi. Öğretmenlerin vermiş oldukları eğitimde yeterlilik ölçümleri daha iyi bir nesil yetiştirmelerinde yardımcı olunacak.

Yakın bir zamanda uygulamaya geçilmesi planlanan performans ve yeterlilik ölçümleri bütün il ve ilçelerde yapılacak olan denetimlerle gerçekleşecek. Bu uygulama ile Türkiye’deki her okulun yerel ve ulusal başarıları bir merci tarafından takip edilecek. Bu sayede marjinal bir eğitim denetleme ve başarıları takip edecek olan bir birim oluşturulmuş olacak.

İl ve ilçelerdeki başarılar, başarısızlıklar yurt dışında gerçekleşmiş olan ekstra başarılar, yerel ve ulusal başarı olanları teker teker takip edilecek ve bu doğrultuda eğer başarısızlık varsa iyileştirmelere gidilecek. Öğretmenlerin mesleki gelişimlerinin daha iyi sağlanabilmesi yeterlilik ölçümlerinin belirli periyotlarla yapılacağını belirten Bakan Dinçer, bu uygulama ile eğitim sistemimizi de doğru orantıda iyi yerlere getirebileceklerini söyledi.

Konuşmasında şu konuya da yer veren Bakan Dinçer belki de eğitim düzeyinde çok başarılı görünen okullar performans ölçümleri sonucunda aksi kanıtların çıkmasına sebep olabilecek. Bu tarz değişikliklerin ve denetimlerin ayrıca yapılan performans ölçümlerinin gelecek nesil ve şimdi yetişmekte olan nesiller için çok faydalı olacağı belirtiliyor.

 

No comments.

Yorum Ekle