Öğretmenlik için bu şart kalkıyor!

ogretmen

öğretmenlik için bu şart kalkıyor, Geride bıraktığımız günlerde Türkiye Büyük Millet Meclisi’nden onaylanarak geçen yeni torba yasası, özellikle öğretmen atamalarına ilişkin fazlasıyla önemli değişikliklere ev sahipliği yapıyor. 2014 içerisinde toplam 36 bin yeni öğretmen ataması yapılacağı açıklamalarda yer alırken öğretmen olabilmek için KPSS’den sonra ÖSYM’nin sınavda başarılı olma şartı da kaldırıldı. Bir sene sonunda iki sınava birden değil, tek sınava girilecek.

MEB TARAFINDAN YAZILI VEYA SÖZLÜ SINAV

Buna göre aday öğretmenliğe atanabilmek için Milli eğitim Bakanlığı’nın yanı sıra ÖSYM’nin yapacağı sınavda başarılı olma şartı kaldırılıyor. Böylece aday öğretmenliğe atanma sınavını Milli Eğitim Bakanlığı yapacak. Aday öğretmenler, bir yıl sonunda hem yazılı hem sözlü sınava değil, yazılı veya sözlü sınava tabi tutulacak.

Öğretmenlerin hizmet sürelerine, isteğe bağlı il içi veya il dışı yer değiştirmelerine ilişkin usul ve esaslar yönetmelikle belirlenecek.

36 BİN ATAMA

35 bini öğretmen, bini de Milli Eğitim Bakanlığı’nın diğer hizmet sınıfı kadrolarına olmak üzere, 31 Aralık 2014 tarihine kadar 36 bin atama yapılacak.

Advertisement

No comments.

Yorum Ekle