ÖSYM 2018 Üniversiteye Giriş

2018 üniversiteye giriş sınavının sonuçları açıklanarak, tercih zamanlarının 7- 14 Ağustos tarihleri olduğu belirtildi. Pek çok üniversitenin kontenjanlarının boş kalacağını belirten uzmanlar, yüksek tutulan üniversite puanları, zorlaştırılmış sınav soruları ve sınav sistemlerinin her yıl değişmesi nedeniyle, öğrenci ve adayların 2018 sınavında yeterince başarılı olamadıklarını belirtiyor.

Sınav sonuçları ÖSYM web sitesinde sunuluyor. Tüm adaylar T.C kimlik numarası ve şifreleri ile puanlarını sorgulayabilirler. ÖSYM puanlama sisteminde sınavdan alınan puanlar ile ortaöğretim başarı puanları birlikte sunuluyor.

Ortaöğretim başarı puanı, 0,12 ile çarpılarak sınav puanı ekleniyor. Öğrencilerin toplamda aldıkları puanlara göre 2018 istatistiklerinde; TYT’de (Temel Yeterlilik Testi) 18, sözelde 1, sayısalda 51, eşit ağırlıkta 3 ve dilde 7 öğrenci, 550 ile daha üzeri puan aldı. 2018 istatistikleri ÖSYM tarafından açıklanmasıyla birlikte, önceki senelere nazaran sınav sonuçlarında düşme olduğu belirtildi.

Yabancı dil testlerinde ise diğer kategorilere göre daha yüksek başarı sağlandı. 500 tam puan alan öğrenci sayısı yabancı dilde 5 iken, diğer alanlarda 1’er aday 500 puan aldı.

 

Advertisement

No comments.

Yorum Ekle